Anemik kronik böbrek hastalarında serum homosistein düzeyi ile serum B12 düzeyi arasındaki ilişki
Correlation between serum homocystein level & serum B12 level in anemic chronic kidney disease patients
- Tez No: 803852
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ADİLRAOOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada anemili kronik böbrek hastalarında (KBH) homosistein, B12 vitamini ve bazı hematolojik parametre seviyelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Nisan ve Mayıs 2023 arasında Kerkük Devlet Hastanesi'ne başvuran 35-70 yaş aralığındaki anemili kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalardan kan örnekleri alınarak tüm hastalara, ayrıntılı bilgiler içeren özel olarak tasarlanmış bir anket uygulanmıştır. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden 5 er mL olmak üzere kan örnekleri alınmıştır. Böbrek fonksiyonları açısından, kontrol grubuna kıyasla hastalardaki üre ve kreatin seviyeleri anlamlı olarak artmıştır (P≤0.05). Hematolojik parametreler açısından RBC sayısı, Hb ve PCV, kontrol grubuna kıyasla hastalarda anlamlı bir şekilde (P ≤0.05) azalırken MCV, kontrol grubuna kıyasla hastalarda anlamlı olmayan (P ≤0.05) farklılıklar göstermiştir. Serum ferritin ve homosistein konsantrasyonları, kontrol grubuna kıyasla hastalarda anlamlı olarak (P ≤0.05) artarken, B12 vitamini kontrol grubuna kıyasla hastalarda anlamlı bir şekilde (P ≤0.05) azalma göstermiştir. Sonuç olarak; Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin oranlarındaki artış ve kandaki parametrelerde görülen değişiklikler sonucu homosistein seviyeleri ve kronik böbrek yetmezliği arasında güçlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to estimate the levels of homocysteine, vitamin B12 and some hematological parameters in anemic chronic kidney disease (CKD). A hundred blood samples (100) of anemic chronic renal failure (CRF) patients, where was collected with age ranges between (35-70) years were selected in this study. Those patients visited Kirkuk General Hospital from April to May 2023 and all patients were subjected to a personal interview using especially designed questionnaire format of full history with detailed information. For patients and healthy subjects, 5mL was taken from each patient and healthy subjects (50) without any disease. For kidney functions, urea and creatinine levels in patients significantly increased (P≤0.05) compared to control group. About hematological parameters, RBC count, Hb and PCV demonstrated significant (P ≤0.05) reduce in patients compared to control group while MCV demonstrated non-significant (P ≤0.05) differences in patients compared to control group. Serum ferritin and homocysteine concentrations demonstrated significant (P ≤0.05) elevated in patients compared to control group. Also, vitamin B12 demonstrated significant (P ≤0.05) reduce in patients compared to control group. Finally it is concluded from the current study, and based on the results of the study, that there is a strong association between homocysteine levels and chronic renal failure, with changes in blood picture parameters represented by a decrease in the proportions of red blood cells and hemoglobin.