Postpartum dönemde COVİD-19 fobisinin yalnızlık ve depresyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of COVİD-19 phobia on loneliness and depression in the postpartum period
- Tez No: 803883
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yeni doğum yapmış hayatının çok önemli ve zorlu bir döneminden geçen, salgın gibi olağan dışı durumlar olmadığı zaman bile depresyon riskinin arttığı postpartum kadınlarda COVID-19 pandemisinin yol açtığı korku duygusunun ve doğumda, doğum sonrasında hastalığın bulaşma riskinden dolayı hiçbir yakınından yeterince destek görememesinin sebep olduğu yalnızlık duygusunun depresif duygu durumunu daha da arttırabileceği ve bu dönemi daha zorlu geçirmelerine sebep olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı da birinci basamağa başvuran 4-8 haftalık bebeği olan postpartum dönemdeki kadınlarda COVID-19 fobisinin, depresyon ve yalnızlık üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Konya ilinin üç merkez ilçesinden (Meram, Selçuklu, Karatay) seçilen toplam 6 Aile Sağlığı Merkezine 01.06.2021-01.09.2021 tarihleri arasında başvuran doğumunun üzerinden 4-8 hafta geçmiş kadınlar dahil edilerek gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ve bebeğiyle alakalı özelliklerini değerlendirmeye yönelik sosyodemografik bilgi formu, postpartum depresyon durumunu değerlendirmeye yönelik“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği”, COVID-19 fobisini değerlendirmeye yönelik“COVID-19 Fobi Ölçeği”, yalnızlık düzeylerini değerlendirmek için ise“UCLA Yalnızlık Ölçeği”uygulandı. İstatiksel analizler için SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The reason for the feeling of fear caused by the COVID-19 pandemic in postpartum women who have gone through a very important and difficult period of their life who have just given birth and the risk of depression increases even when there are no extraordinary circumstances such as epidemic, and the lack of adequate support from any of their relatives due to the risk of transmission of the disease at birth and after delivery. It is thought that the feeling of loneliness in which they are alone may increase their depressive mood even more and cause them to have a more difficult time during this period. The aim of this study is to investigate the effect of COVID-19 phobia on depression and loneliness in postpartum women with a 4-8 weeks old baby admitted to primary care. Materials and methods: This study was carried out by including women who applied to 6 Family Health Centers selected from three central districts of Konya (Meram, Selçuklu, Karatay) between 01.06.2021 and 01.09.2021, 4-8 weeks after their birth. Sociodemographic information form to evaluate the sociodemographic characteristics of the participants and their characteristics related to their baby, the“Edinburgh Postpartum Depression Scale”to evaluate the postpartum depression status, the“COVID-19 Phobia Scale”to evaluate the COVID-19 phobia, and the“UCLA Loneliness Scale”for the loneliness levels were applied. SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis.