Kamu performans yönetimine belediye personelinin bakış açılarının değerlendirilmesi: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği
Evaluation of the perspectives of municipal staff on public performance management: The case of Kocaeli Metropolitan Municipality
- Tez No: 803882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMOKAAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Performans yönetimi kavramı son dönemde çok sık kullanılan bir kavram haline gelmiştir. Özellikle 2003'te yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ile performans kavramının resmi bir nitelik kazanması ve çalışanların iş akitlerinin sonlandırılmasında kullanılmaya başlanmasıyla popülerliğini artırmıştır. Belediye çalışanlarının performanslarını etkileyen unsurların belirlenmesi için yapılan bu tez çalışmasının ölçeği Prof. Dr. Abdulkadir Bilen danışmanlığında Doğan Demirdaş tarafından hazırlanan“Mülki İdare Amirlerinin Kamu Performans Yönetimine İlişkin Tutumlarının Belirlenmesine Yönelik Bir araştırma”(2019) adlı doktora tezinin ölçeğinin bu çalışmaya uyarlanmasıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan bu tez çalışmasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan memur personellerin performans yönetimine bakış açısına odaklanmıştır. Çalışma kapsamında nicel araştırma araçlarından olan anket kullanılmış olup, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 350 memur personele Google-form aracılığıyla hazırlanan anket gönderilmiştir. 30.03.2023-20.04.2023 tarihleri arasında elde edilen geçerli form sayısı 303 olmuştur. Geçerli form miktarına göre geri dönüş oranı %86,50 düzeyindedir. Oranın evreni temsil etme açısından yeterli olduğu görülmüştür. Anketin verileri aynı sistem üzerinden alınmış ve SPSS Statistics 23 programı aracılığı ile anova, regresyon, pearson korelasyon, genel frekans, strandart sapma ve ortalama, normallik dağılımı ölçümleriyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda cinsiyetin, çalışma zamanlarının, eğitim durumlarının, yaş dağılımlarının performans ölçümlerine yönelik ilişkileri incelenmiş ve gerekli bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of performance management has recently become a very frequently used concept. Especially with the Labor Law No. 4857, which came into force in 2003, the concept of performance became official and started to be used in the termination of employees' employment contracts. The scale of this thesis study, which was conducted to determine the factors affecting the performance of municipal employees, was prepared by adapting the scale of the doctoral dissertation titled“A research on Determining the Attitudes of Local Administrative Supervisors towards Public Performance Management”(2019) prepared by Doğan Demirdaş under the supervision of Prof. Dr. Abdulkadir Bilen. This thesis focuses on the perspective of performance management of civil servants working within Kocaeli Metropolitan Municipality. Within the scope of the study, the survey method, which is one of the quantitative research methods, was used, and a questionnaire prepared through Google-form was sent to 350 civil servants working in Kocaeli Metropolitan Municipality. Between 30.03.2023-20.04.2023, 303 valid forms were obtained. According to the amount of valid forms, the return rate is 86.50%. It was seen that the rate was sufficient to represent the universe. The data of the questionnaire was received through the same system and analyzed by means of SPSS Statistics 23 program with anova, regression, pearson correlation, general frequency, standard deviation and mean, normality distribution measurements. As a result of the analyzes, the relationships of gender, working time, educational status, age distribution with respect to performance measurements were examined and the necessary information was obtained.