Autonomous vehicle simulation with deep reinforcement learning in video game environment
Video oyun ortamında derin pekiştirmeli öğrenme ile otonom araç simulasyonu
- Tez No: 803949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda, rahat ve güvenli sürüşü sağlamak için otonom araçların geliştirilmesi üzerine araştırmalar ivme kazanmıştır. Otonom araçlar, sensörler ve kameralar kullanarak sürücü girdisi olmadan hareket edebilirler. Bu tez, otonom bir aracın video oyunu ortamında belirli bir hızda otoyol şeridinde seyahat etmesini sağlamak için deneyim tekrarı ile derin çift Q pekiştirmeli öğrenme algoritmasının kullanımını önermektedir. Pekiştirmeli öğrenme algoritması, aracın yol merkez çizgisine olan açısını, araç hızını, yol merkezine olan mesafeyi ve ivmeyi durum bilgisi girdileri olarak kullanır. Bu nedenle, bu bilgiler yüksek doğrulukla belirlenmelidir. Birçok alanda dikkate değer performans sergileyen evrişimli sinir ağları, şeritlerin konumlarını ve aracın açısını elde etmek için kullanılmıştır. CNN modelleri, manuel olarak toplanıp etiketlenmesi mümkün olmayan çok büyük veri kümeleriyle eğitilir. Bu tez aynı zamanda bir otoyolda yol şeritlerinin tespiti için kullanılmak üzere bir video oyun ortamından etiketli veri setinin otomatik olarak toplanması için bir yöntem sunar. Otomatik olarak toplanmış 745823 adet görsel ile, Transfer Öğrenme yöntemi kullanılarak ResNet50, VGG16, Xception ve InceptionV3 gibi farklı CNN modelleri eğitilmiştir. Eğitimde yer almayan bir otoyoldan toplanan veri kümesiyle yapılan performans karşılaştırmalarına göre, ResNet50 en iyi performansı sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, research on the development of autonomous vehicles has gained momentum in order to ensure comfortable and safe driving. Autonomous vehicles can move without the driver's input by using sensors and cameras. This thesis proposes the use of the deep double Q-learning algorithm with experience replay to enable an autonomous vehicle to travel on a highway lane at a specific speed in a video game environment. The reinforcement learning algorithm uses the vehicle's angle to the road center line, vehicle speed, distance to the road center, and acceleration as inputs for state information. Therefore, this information must be determined with high accuracy. Convolutional neural networks, which show remarkable performance in many fields, can be used to obtain the position of the lanes and the angle of the vehicle. CNN models are trained with datasets that are too large to be collected and labeled manually. This thesis also presents a method for the automatic collection of a labeled dataset from a video game environment to be used for the detection of road lanes on a highway. With 745,823 automatically collected images, different CNN models such as ResNet50, VGG16, Xception, and InceptionV3 networks are trained using the Transfer Learning method. According to the performance comparisons made with the dataset obtained from a highway not included in the training, ResNet50 performs best.