Siyasal aktör ile seçmen arasındaki dijital etkileşim odağında yerel seçimler üzerine bir araştırma: 2019 yılı Giresun örneği
A research on local elections focus on digital interaction between political actor and voter: The case of 2019 Giresun
  1. Tez No: 803993
  2. Yazar: RAMAZAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEBRAİL SADAKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada siyasal aktörlerin seçmenle etkileşim kurmak için sosyal paylaşım ağlarını kullanma eğilimleri odağa alınmaktadır. Bu maksatla 2019 yılı yerel seçim kampanya sürecinde Giresun il seçim çevresi araştırma örneklemi olarak belirlenmiş ve cumhur ve millet ittifakına mensup iki belediye başkan adayının sosyal medya hesapları incelenmiştir. Belediye başkan adaylarının kampanya süreci dâhilinde kişisel“Twitter”hesapları aracılığıyla yürütmüş oldukları siyasal iletişim faaliyetleri neticesinde değişen "siyasal aktör ile seçmen arasındaki etkileşimin yönü ve yoğunluğunun açıklanması amaçlanmaktadır. Böylece iki adayın kampanya süreci boyunca yaptıkları paylaşım içeriklerinden elde edilen nicel veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak, yorumlanmak üzere çizelge ve şekilller halinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Study focuses on the tendency of political actors to use social networks to interact with voters. For this purpose, in the 2019 local election campaign process, Giresun provincial election district was determined as a research sample and the social media accounts of two mayoral candidates belonging to the republic and nation alliance were examined. It is aimed to explain the direction and intensity of the interaction between the political actor and the voter, which has changed as a result of the political communication activities of the mayor candidates through their personal“Twitter”accounts during the campaign process. Thus, the quantitative data obtained from the sharing contents of the two candidates during the campaign process are presented in tables for interpretation by using the content analysis method.