Development of a charged particle thickness gauge
- Tez No: 8041
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEZİHİ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Radyoaktif kaynak kullanımı ile bilinmeyen numune kalın lıklarının tesbiti en yaygın olarak kullanılan tahribatsız muayene metod 1 arından biridir. Bu çalışmada, kağıt levhaların bir beta kaynağı kulla nılarak kalınlıklarının tesbitine çalışılmıştır. Deney sisteminin elemanlarının tesbiti ve bunların konum landırılmaları, beta parçacıklarının sistemi çevreleyen ortam tarafından yutulmaları gibi bazı fiziksel olaylar gözönüne alınarak ve saçılmaların minimize edilmesine çalışılarak yapı ldı. Deneysel olarak elde edilen verilere doğrusal en küçük kareler metodu kullanılarak yapılan doğru uydurmanın yanısıra doğrusal olmayan en küçük karele metodu da tatbik edildi. Hatalar analiz edilerek yorumlandı, bazı hallerde ise yalnızca hata kaynağı belirtilmekle yetinildi. Son olarak, daha sonra yapılabilecek çalışmalar ve üretim hattı üzerindeki dinamik ölçümler için bazı tavsiyelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The determination of the unknown sample thicknesses by- using a radioactive source is one of the most widely used non-destructive measurement methods. In this work, an attempt was made to determine the unknown thicknesses of paper sheets by using a beta source. The components of the experimental system and their configurations were determined by minimizing the scatterings and considering physical events like the absorption of beta particles taking place in the surrounding medium. A nonlinear curve fitting procedure was applied to the experimentally obtained data points in addition to the linear least squares method. Errors were analyzed, interpreted and for some of the investigated cases only the source of error was located. Finally some suggestions have been made for further work in this subject and applications in the field of on-line measurements.