The Design of a vacuum deposition system for the study of nickel phthalocyanines
- Tez No: 8042
- Danışmanlar: DR. J. A. WETHERİLT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yİ ÖZETÇE Bu tez çalışmasında, cam tabakalar üzerine nikel-pıtalosiyanin kaplamak için, basit bir vakumlu buharlaştırma dizgesi tasarlanıp yapılmıştır. Vakumlu buharlaştırmayı.sağlamak için gerekli Kuramsal ve teknik çalışmalar yapılarak, pompalama düzenekleri, bağlantı boruları ve ara birimleri seçilip, elde bulunmayan parçalar tasarlanmış ve üretilmiştir. VaKumlu buharlaştırma odası, buharlaşma ve Kaplama düzeneklerinin yapımı da tamamlandıktan sonra; bu odada yüksek vakum sınıfına giren basınçlara erişilebilmiştir. Deneme aşamasında, yüksek vakum içinde, saf indiyum buharlaştırılıp, cam tabaka üzerinde film elde edilmiştir. Çalışmalar sonucunda, vakumla buharlaştırma yöntemiyle, iyodin ya da bromin katkılandırılmış nikel-pitalosiyanin örneklerinin buharlaşarak cam tabaka üzerinde film oluşturamayacağı kanısına varılmıştır. Kuramsal çalışmalar sırasında ise organik iletkenler sınıflandırılıp çalışılmıştır. Organik yük aktarımı tuzları;, halojen katkılı organik polimerler; halojen katkılı organik moleküler Kristallerin yük iletimi düzenekleri ve enerji bandı yapıları da niteliksel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT A simple vacuum evaporation system has been designed and constructed in order to sublimate nickel-phthalocyanine on glass substrates. Techniques and theory required for establishing a simple vacuum evaporation system have been studied. Pumping facilities and connecting pipeworK has been specified. The skills and practice required for operating a vacuum system have been overviewed. ' A simple vacuum evaporation chamber has been designed, constructed, and operated. Pressures which fall in the high vacuum range have been attained in the vacuum chamber. In order to test the evaporation system, pure indium has been boiled under high vacuum and its film has been formed on a glass substrate. It has not been possible to obtain perceptable. evaporation of.iodine- or bromine- doped nicKel-phthalocyanine samples and to form films on glass substrates. Organic electrical conductors have been classified and studied. Energy band structures and charge transport mechanisms of organic charge transfer salts, halogen-doped organic polymers, and halogen-doped organic molecular crystals have been qualitatively investigated.