Seramik lifli geopolimer beton plakların patlama etkisinde mekanik davranışının incelenmesi ve modellenmesi
Investigation and modeling of the mechanical behavior of ceramic fiber added geopolymer concrete plates in explosion effect
- Tez No: 804163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİVAN YILMAZER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz teknolojisinde kompozit yapı malzemesi olarak uygulama kolaylığı, yüksek basınç dayanımı ile mekanik ve durabilite özellikleri nedeniyle çoğunlukla portland çimentolu betonlar (PÇB) kullanılmaktadır. Betona bağlayıcılığını çimento vermektedir. Fakat çimento üretim aşamasında doğaya büyük çaplı karbondioksit salınımı yapar. Bu durum betonda daha çevre dostu bir bağlayıcının araştırılmasına yol açmıştır. Geopolimer betonlar çimentosuz içeriğiyle geleneksel betonun yerini almaya adaydır ve geleneksel betona göre durabilite etkilerine daha dayanıklıdır. Patlamaya karşı gösterdiği direnç ise savunma amaçlı kullanılacak yapılar için önemlidir. Bunun yanı sıra seramik liflerin de son dönemlerde güvenlik yapılarında kullanımı önem kazanmıştır. Bu projeyle amaçlanan ise seramik lifli geopolimer betonların (SLGB) stratejik savunma yapılarındaki olası performansını tespit etmektir. Bu çalışmada, farklı oranlarda mineral katkı ve üç farklı lif oranı kullanılarak hazırlanan SLGB ve PÇB plakların fiziksel deneylerinin yanı sıra basınç, eğilme, ultrases geçirgenlik hızı, yüzey aşınma gibi mekanik deneyleri ile durabilite deneyleri yapılacaktır. Daha sonra en yüksek dayanımı veren optimum karışım oranlarıyla hazırlanan 50x50x10 cm ebatlarında beton plak numuneler üzerinde temaslı ve uzaktan patlatma deneyleri yapılacaktır. Sonuçlar ANSYS programı kullanılarak modellenecektir. Bu çalışma ile seramik lif takviyeli geopolimer beton plakların patlamaya karşı yapısal performansını araştırmak ve terör saldırılarında meydana gelen hasarı en aza indirmek amaçlanmaktadır. Çalışmada beklenen sonuçların elde edilmesi ile üretilecek olan prefabrik elemanların terör saldırılarına hedef olabilecek mahallerde mazgal, bariyer, koruma duvarı vb. amaçlarla kullanılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's technology, portland cement concretes (PCC) are mostly used as a composite building material due to their easy application, high compressive strength and mechanical and durability properties. Cement gives its binding to concrete. However, it releases large-scale carbon dioxide to nature during cement production. This has led to the search for a more environmentally friendly binder in concrete. Geopolymer concretes are likely to replace conventional concrete with their cementless content and are more resistant against durability effects than conventional concrete. Its blast resistance is important for defense structures. In addition, the use of ceramic fibers in defence structures has recently gained importance. This Project aims to determine the performance of ceramic fiber geopolymer concretes (SFGC) in strategic defense structures. In addition to the physical tests of SLGB and PCC plates prepared using different proportions of mineral additives and three different fiber ratios, mechanical tests such as pressure, bending, UPV, surface abrasion, and durability tests will be performed in this study. Then, contact and remote blasting tests will be conducted on 50x50x10 cm concrete plate samples prepared with optimum mixing ratios and the highest strength. Finally, results will be modelled using the ANSYS program. This study aims to investigate the structural performance of SFGC plates against explosions and to minimise the damage caused by terrorist attacks. Furthermore, it aims to use the prefabricated elements, which will be produced with the expected results in the study, for loopholes, barriers, protection walls and similar purposes in areas subject to terrorist attacks.