Acil servis hemşirelerinde travmatik stres belirtilerini yordayan sosyodemografik ve mesleki faktörlerin belirlenmesi
Determination of sociodemographic and professional factors predicting traumatic stress symptoms in emergency room nurses
- Tez No: 804200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Acil servisler, stres verici ve travmatik olayların sıklıkla yaşandığı sağlık birimleridir. Acil servislerde çalışan ekibin bir üyesi olarak acil servis hemşireleri de bu stres verici ve travmatik olaylardan etkilenebilmekte ve travmatik stres yaşayabilmektedirler. Travmatik stres, çalışanların fiziksel ve psikososyal iyi oluşluğunu olumsuz etkileyerek, çalışma motivasyonunu azaltabilmekte ve bunlara bağlı olarak verilen bakımın kalitesini de olumsuz etkileyebilmektedir. Travmatik stresi yordayan faktörlerin belirlenmeye çalışılması risklerin belirlenmesini sağlayarak, bu riskleri önlemeye yönelik müdahale çalışmaları için yol gösterici olabilir. Bu tez çalışmasının amacı, acil servis hemşirelerinde travmatik stres belirtilerinin ve bunları yordayan sosyodemografik ve mesleki değişkenlerin belirlenmesidir. Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini; Ankara İli Büyükşehir Belediye sınırları içinde bulunan, eğitim ve araştırma, devlet, özel ve üniversite hastanelerinin acil servis birimlerinde çalışan, çalışmaya katılmaya gönüllü ve çalışma sürecinde aktif görevde olan 269 hemşire oluşturacaktır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik ve Mesleki Bilgi Formu, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Olayların Etkisi Ölçeği'nin revize versiyonu kullanılacaktır. Verilerin analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Emergency services are health units where stressful and traumatic events are frequently experienced. As a member of the team working in emergency services, emergency nurses can also be affected by these stressful and traumatic events and experience traumatic stress. Traumatic stress can negatively affect the physical and psychosocial well-being of employees, reduce their motivation to work, and negatively affect the quality of care given accordingly. Trying to determine the factors that predict traumatic stress can be a guide for intervention studies to prevent these risks by identifying the risks. The aim of this thesis is to determine the traumatic stress symptoms and the sociodemographic and professional variables that predict them in emergency room nurses. This study is a descriptive and analytic study. The sample of the study consists of 269 nurses who work in the emergency departments of education and research, state, private and university hospitals within the borders of Ankara Metropolitan Municipality, volunteer to participate in the study and are on active duty during the study period. The revised version of the Sociodemographic and Professional Data Form, the Professional Quality of Life Scale and the Impact of Events Scale will be used to collect data. Multiple Linear Regression Analysis will be used for the analysis of the data.