Akıllı telefon kullanımının spinal kinematikler, postür, ağrı, yürüyüş ve rahatsızlık hissi üzerine etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effects of smartphone use on spinal kinematics, posture, pain, gait and discomfort
- Tez No: 804212
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı akıllı telefon kullanımının spinal kinematikler ve yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri üzerine etkisi ile, postür, ağrı ve rahatsızlık hissi arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 20 kadın, 22 erkek olmak üzere 42 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların spinal kinematikleri video-fotoğraf yöntemi ile, yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri GAITRite elektronik yürüme yolu ile, postür değerlendirmesi New York Postür Analizi ile, ağrı ve rahatsızlık hissi Cornell kas-iskelet sistemi rahatsızlık hissi ölçeği ile, yaşam kalitesi SF-36 kısa form ile, bireylerin akıllı telefon kullanım postürleri Akıllı Telefon Algısı Değerlendirme Ölçeği ile ve bireylerin akıllı telefon bağımlılığı Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği ile değerlendirildi. Elde edilen verilere göre; bireylerin baş ve servikal bölge açıları ile torakal, torakolumbar ve lumbar bölge açılarının oturma pozisyonunda akıllı telefon kullanımından etkilenerek fleksiyon açısının arttığı gözlendi (p0,005), ağrı ve rahatsızlık hissi ile yorgunluk düzeyi ve fiziksel rol güçlüğünün akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkili olduğu gözlendi (p0,005). Elde ettiğimiz sonuçlara göre; telefon kullanımının yol açabileceği postür ve yürüyüş değişiklikleri ile fizyoterapistlere Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre bireylere akıllı telefon kullanımı esnasında destekli sandalyelerde oturmalarını, telefon kullanırken kol altına destek almalarını önermekteyiz ve böylece baş aşağı postürün daha az miktarda olabileceğini ve ağrı gibi şikayetlerinin azalabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the effects of smartphone use on spinal kinematics and time-distance characteristics of gait and posture, pain and discomfort. A total of 42 healthy individuals, including 20 women and 22 men, were included in the study. Spinal kinematics of the participants were evaluated by video-photograph method, time-distance characteristics of gait with the GAITRite electronic walkway, posture assessment by New York Posture Analysis, pain and discomfort feeling with Cornell musculoskeletal discomfort feeling scale, quality of life with SF-36 short form, smartphone usage postures were evaluated with the Smartphone Perception Rating Scale and the smartphone addiction of individuals was evaluated with the Smartphone Addiction Scale. According to the data obtained; It was observed that the head and cervical region angles and the thoracic, thoracolumbar, and lumbar region angles of the individuals increased in the flexion direction, influenced by the use of smartphones in the sitting position (p0.005), it was observed that pain and discomfort, fatigue level and physical role difficulty were associated with smartphone addiction (p0.005). According to the results of our study, we recommend that individuals sit in supported chairs during smartphone use, and receive support under the arm while using the phone, and we think that thus, upside down posture can be less and complaints such as pain can be reduced.