Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kaygılarının belirlenmesi
Determining the concerns of social study teachers for the teachingprofession
  1. Tez No: 804270
  2. Yazar: SAYGIN KIRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Toplumsal gelişimin ve kalkınmanın temelini oluşturan eğitim, bireysel bir dönüşüm, değişim ve şekillenmedir. Birey doğumdan ölüme kadar sürekli bir değişim içerisindedir. Bu değişimin dikey yönüne baktığımızda nitelik bakımından eğitimin önemi yadsınamaz. Bu doğrultuda belirlenen amaçlar çerçevesinde eğitimi veren meslek grubu ise öğretmenlerdir. Öğretmenlik, insanlık tarihinin erken dönemlerinden itibaren var olduğu düşünülen ve bu varlığını kesintisiz devam ettiren bir meslektir. Öğretmenlik mesleği eğitimine devam eden adayların öğretmenlik mesleğine yönelik olumlu tutum kazanmaları gelecekte içinde bulunacakları bu mesleği ne şekilde icra edeceklerinin izlerini taşır. Günümüzde mesleğin güçlü bir stres kaynağı olduğu noktasında genel bir uzlaşma vardır. Genel anlamda düşünüldüğünde de günümüz dünyası ve modern yaşam çok sayıda stres kaynağı barındırır. Ancak meslek başlığı belki de stres kaynakları söz konusu olduğunda en kalabalık başlık haline gelmektedir. Eğitimin ve dolayısıyla toplumun kalitesini yükseltmek ancak sorunların doğru tespiti ve doğru çözümlenmesi ile mümkündür. Bu bağlamda öğretmen adaylarının stres, kaygı ve endişe kaynaklarının tespiti oldukça önem arz eder. Bu çalışmada 295 sosyal bilgiler öğretmen adayından alınan verilerle özellikle bu alanda yetişen öğrencilerin kaygıları tespit edilmeye çalışılmıştır. SPSS paket programının kullanıldığı çalışmada aday öğretmenlerin özellikle atanma konusunda kaygı yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education, which forms the basis of social development and development, is an individual transformation, change and shaping. The individual is in a constant change from birth to death. When we look at the vertical aspect of this change, the importance of education in terms of quality is undeniable. The professional group that provides education within the framework of the objectives determined in this direction is the teachers. Teaching is a profession that is thought to have existed since the early periods of human history and that continues its existence uninterruptedly. The positive attitude towards the teaching profession of the candidates who continue their education in the teaching profession bears the traces of how they will practice this profession in the future. There is general agreement today that the profession is a powerful source of stress. In general terms, today's world and modern life contain many sources of stress. However, the title of profession is perhaps the most crowded title when it comes to sources of stress. Increasing the quality of education and therefore the society is only possible with the correct identification and resolution of the problems. In this context, it is very important to determine the stress, anxiety and anxiety sources of teacher candidates. In this study, with the data obtained from 295 social studies teacher candidates, it was tried to determine the anxieties of students who grew up in this field. In the study, in which the SPSS package program was used, it was determined that the novice teachers were especially worried about being appointed.