İtalyan Opera geleneğinde yer alan 'Recıtatıvo Secco' ve 'Recıtatıvo Accompagnato' nun, doğru aksan kullanımı açısından Rossını Sevil Berberi operası özelinde incelenmesi
Analysing the 'Recitativo Secco' and the 'Recitativo Accompagnato' in the Italian Opera tradition with respect to accurate use of accent as specific to the Barber of Sevilla opera by Rossini
- Tez No: 804292
- Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, opera şarkıcılığında, repertuar açısından pastadaki büyük paya sahip İtalyan Operası içerisindeki, en temel unsurlardan biri olan resitatif formunun iyi anlaşılıp, doğru icra edilmesinin önemini vurgulayarak, bunun için dil ve dilin gerekliliği olan aksan unsurlarının uygun kullanım prensiplerinin incelenmesidir. Araştırmada, resitatifin ne olduğu, çeşitleri ve doğru söylenme yöntemleri kapsamlı biçimde analiz edildikten sonra, resitatif formunun tarihsel serüvenindeki en önemli, en ünlü ve bugün halen ulusal ve uluslararası tiyatrolarda, en çok sahnelenen resitatif operalarından biri olan, G. Rossini'nin“Sevil Berberi”eserindeki tüm resitatifler, aksan ve anlama olan tesiri bakımından incelenecektir. Çalışma, başta opera öğrencileri, hali hazırda profesyonel opera şarkıcıları, eğitmen ve araştırmacılara,“doğru resitatif icrası”konusunda bir kaynak oluşturmayı da amaç edinmekte olup, opera şarkıcılığında titizlikle çalışılarak ulaşılan, resitatifleri doğru teknik ve üslupta söylemenin, operanın bütününe ve icracının kendi şahsi performansına olan katkısını arttırmaya yönelik bir kaynak oluşturma amacındadır. Buna istinaden alanında uzman orkestra şefi Sayın Prof. Rengim Gökmen, şan eğitmeni ve foniatrist Sayın Prof. Güzin Gürel ve rejisör Sayın Stefano Poda'nın konuyla ilgili görüşleri de ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the significance of understanding the“recitative”form, one of the most fundamental elements in the Italian Opera that occupy the highest share in this field in terms of repertoire in opera performance and performing such form accurately; and to review the principles on using the language and the accent elements, the requirement of the language, for such purpose. This study shall thoroughly analyze what recitative stands for, the types as well as accurate performance thereof; and, following such analysis, all recitatives in the work entitled the“Barber of Sevilla”by G. Rossini, one of the top ranking and most renowned recitative operas in the historical adventure of the recitative form, and still the most staged in national and international theaters, shall be reviewed with respect to the impact on the accent and the meaning. The study further aims to establish a reference on“how to perform recitative accurately”particularly for the opera disciples, currently performing professional opera singers, tutors, and the researchers. This study aims to create reference intended for enhancing the contribution of singing the recitatives with the accurate technique and rhetoric, which is achieved through meticulous practice in opera performance, to the entire opera as well as to the personal performance of the performer. Accordingly, the opinions by Prof. Rengim Gökmen, the orchestra conductor and an expert in this field, Prof. Güzin Gürel, vocal instructor and phoniatric, and Mr. Stefano Poda, the stage director, are also provided in the appendices chapter.