Ekran bağımlılığı temalı müzikal tiyatro tasarımı:'Sacide Nine'nin sihirli bastonu (7+)'
A musical theatre design in the context of screen addiction: 'Grandma Saci̇de's magic cane '(7+)
  1. Tez No: 833212
  2. Yazar: SELDA ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER, DOÇ. TAN TEMEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Müziğin anlatım olanaklarıyla desteklenen“müzikal tiyatro”Floransa'da doğan İtalyan operasına karşı London, West-End'de üretilmiş bir öykü anlatım biçimidir. Daha sonra Broadway caddesi ve civarında yer alan tiyatro ve konser salonlarında gelişim göstermiş, turne geleneğinin etkisiyle öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde, daha sonra dünya genelinde yayılmıştır. Operadan en büyük farkı, usta şarkıcılığın değil, oyunculuğun ilk önem sırasında olmasıdır. Buna karşın öykü anlatımının oturduğu zemin söz değil, müziktir. Bu çalışmada müzikal tiyatronun kökleri, gelişimi, opera ve operete benzerlikleri, farkları ortaya konulurken, asıl hedef Sacide Nine'nin Sihirli Bastonu müzikali için kullanılacak teatral formun yapısını anlamaktır. Bu nedenle tarihsel bilgi daraltılmış, araştırmada müzik zeminli teatral formlar üzerine odaklanılmıştır. Bundan başka bu eser çalışması üzerinden bir müzikal tiyatro prodüksiyonunun hazırlık aşamaları ve müzik zeminli öykü anlatımında, metin-şarkı sözü-müzik işbirliğiyle bir sahne müzikalinin nasıl şekillendiği, oyunun yazma ve besteleme süreçleri de ortaya konmaktadır. Seçilen teatral form ile birlikte eser çalışması kendiliğinden bir iddia / tez de ortaya koymaktadır: Cumhuriyetin kuruluşunun üstünden yüz yıl geçtiğine ve Türkiye Batılı bir ülke olduğunu ispatladığına göre, sanatçılar artık dramatik ve müzik kompozisyonu için gerekli materyal seçimini Anadolu ve Türk kültürlerinden yapabilir. Türk operetinde Çuhaciyan'ın ortaya koyduğu gibi, günümüzde çağdaş müzikal tiyatro formu kullanılarak Türkiye seyircisinin tiyatroyla yeniden bağ kurabileceği bir repertuvar oluşturulabilir. Sacide Nine'nin Sihirli Bastonu müzikali, çağdaş müzikal tiyatro kurallarına göre yazılmış, özgün dili Türkçe olan ilk müzikal olma özelliğini taşır. Metin, şarkı sözleri ve müziğini Selda Ergen'in yazdığı özgün bir öykü üzerine kurulmuş olan müzikal, T.C. Devlet Opera ve Balesi (DOB) bünyesinde, 2023 sezonunda sahnelenmek üzere genel müdürlük sanat kuruluna sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Musical theatre, a type of theater supported by the narrative possibilities of music, is a form of storytelling produced in London, West-End, as resist to Italian opera born in Florence. Musical theater later developed in theaters and concert halls on and around Broadway, and with the influence of the touring tradition, it spread first in English-speaking countries and then throughout the world. In this study, while the roots, development of musical theatre similarities and differences of opera and operetta are revealed, the main goal is to understand the structure of the theatrical form to be used for Grandma Sacide's Magic Cane musical. For this reason, historical information has been narrowed, and the research has focused on musical theatrical forms. Moreover, through this work, the preparation steps of a musical theater production and how a stage musical is shaped by the cooperation of text, lyrics and songs in storytelling based on music, and the writing and composing processes of the play are also revealed. The biggest difference from opera is that acting, not master (virtuoso) singing, is in the first place. On the other hand, the ground of storytelling is music, not words. Acting and body performance are at the forefront in musical theatre. With the chosen theatrical form, the work also reveals a claim / thesis by itself: Now that a hundred years have passed since the foundation of the Republic of Turkey has proven that it is a Western country, so writers and composers have get the permission to choose the materials that are necessary for dramatic and musical composition from Anatolian and Turkish cultures. As Çuhaciyan put forward in the Turkish operetta, a repertoire can be created by using the contemporary musical theater form today, in which the Turkish audience can reconnect with the theater. Grandma Sacide's Magic Cane musical has the distinction of being the first musical in Turkish, written according to the rules of contemporary musical theater. The musical“Grandma Sacide's Magic Cane”, which is based on an original story written by Selda Ergen with its text, lyrics and music, was produced. It was presented to the general directorate artistic committee to be staged in the 2023 season within the body of the T.R.State Opera and Ballet (SOB).