Anonim şirketlerde sermaye azaltımı
Capital decreasing in joint-stock companies
  1. Tez No: 804357
  2. Yazar: BURCU YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Anonim şirketler ticari hayatın en önemli parçalarından biridir. Bu ortaklık, diğer birçok hukuk sisteminde olduğu gibi, bizim hukukumuzda da sermaye ortaklıklarının en tipik örneğidir. Dolayısıyla da önem arz eden şey, pay sahiplerinin kişisel özellikleri değil ortaklık sermayesidir. Anonim şirketler sözleşme temeline dayanır. Bu sözleşme, anonim şirket kurumsal organizasyonunun belirlendiği temel belgedir ve TTK'de esas sözleşme olarak ifade edilmektedir. Bu sözleşmede bulunması gereken zorunlu unsurlar kanunumuz tarafından belirlenmiştir. Bu zorunlu unsurlardan bir tanesi de ortaklığın sermayesidir. Bir anonim şirketin sermayesi, ortaklık kurulurken kurucular tarafından ortaklık esas sözleşmesi ile belirlenmiş sabit bir miktardır. Anonim şirketin sermayesinin ortaklık sözleşmesiyle belirlenmiş ve sabit olması sermayenin değiştirilemeyeceği anlamına gelmez. Ortaklık, faaliyete başladıktan sonra birçok nedenden dolayı sermayesini artırmak ya da azaltmak isteyebilir. Bu, ortaklık sözleşmesinde belirtilen sermaye miktarının değiştirilmesi ile mümkündür. Doktrinde sermayenin artırılması konusu çokça ele alınırken, sermayenin azaltılması konusuna aynı sıklıkta yer verilmemektedir. Yüksek enflasyon, kaynak maliyetlerinde artışa neden olur ve bu durum çoğunlukla bir ortaklığın daha fazla sermayeye ihtiyaç duymasına yol açar. Dolayısıyla da bizim ülkemizdeki gibi enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde sermayenin azaltılması uygulamada pek görülmez. Ayrıca sermayenin azaltılması ile ortaklığın sermayesi indirildiği için bir finansal kriz nedeniyle ortaklığın işlerinin iyi gitmediği gibi genel bir kanı olmuştur. Oysa ki sermayenin azaltılması finansal krizden ibaret değildir. Sermaye azaltımı ortaklığın özsermaye yönetiminin bir parçasıdır ve bir anonim şirket, birçok nedenden dolayı sermaye azaltımına gidebilir.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies are one of the most important parts of commercial life. This partnership is the most typical example of capital partnerships in our law, as in many other legal systems. Therefore, the important thing is the partnership capital, not the personal characteristics of the shareholders. Joint stock companies are based on contract. This agreement is the basic document in which the corporate organization of the joint stock company is determined and is expressed as the articles of association in the TKK. Mandatory elements to be included in this contract are determined by our law. One of these mandatory elements is the capital of the partnership. The capital of a joint stock company is a fixed amount determined by the founders with the partnership articles of association when establishing a partnership. The fact that the capital of the joint stock company is determined by the partnership agreement and is fixed does not mean that the capital cannot be changed. The partnership may want to increase or decrease its capital for many reasons after starting its operations. This is possible by changing the amount of capital written in the partnership agreement. While the issue of increasing the capital is widely discussed in the doctrine, the issue of reducing the capital is not included with the same frequency. High inflation causes an increase in resource costs, often resulting in a partnership needing more capital. Therefore, in countries where inflation is high, such as in our country, capital reduction is not seen in practice. In addition, since the capital of the partnership was reduced with the capital reduction, there was a general opinion that the business of the partnership did not go well due to a financial crisis. However, capital reduction is not just a financial crisis. Recapitalization is part of the equity management of the partnership, and a joint stock company can reduce its capital for many reasons.