Covid 19 pandemi sürecinde öğrencilerin eğitime ilişkin algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi: Azerbaycan örneği
Examining students' perceptions regarding education according to various variables during the Covid 19 pandemic process: The example of Azerbaijan
  1. Tez No: 804358
  2. Yazar: AYDAN MAHMUDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
COVID-19 Pandemi sürecinde Öğrencilerin Eğitime İlişkin Algılarının Çeşitli Değişkenlere Göre İncelenmesi: Azerbaycan Örneği“ tezinin amacı, COVID-19 pandemisi döneminde Azerbaycan'daki öğrencilerin eğitime yönelik algılarını çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Bu çalışma, öğrencilerin pandemi sürecindeki eğitim deneyimlerini, algılarını,memnuniyetlerini veya endişelerini anlamayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde karşılaştıkları zorluklar,başarıları, motivasyon düzeyleri, katılım oranları gibi konuları değerlendirmek; öğrencilerin eğitim teknolojilerine erişimi, bilgisayar ve internet kullanım durumları, dijital becerileri gibi faktörleri analiz etme; ders materyallerine erişimleri,kaynakların yeterliliği, çevrimiçi veya basılı kaynak tercihleri gibi konuları incelemek; eğitimden ne kadar memnun oldukları, motivasyon düzeyleri, öğrenmeye olan ilgileri gibi konuları değerlendirmek ve sosyal etkileşim eksikliği, duygusal iyilik hali, psikolojik etkileri gibi konuları analiz etmek tezin amaçları arasındadır. Azerbaycan üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin COVID-19 dönemine ilişkin teknik yeterlilik algılarının cinsiyet ve eğitim gördükleri üniversiteye göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Pandemi döneminde Azerbaycan Üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin eğitime ilişkin algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi, Bakü'de eğitim gören basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 352 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri ”Teknik Yeterlilik Ölçeği“, ”Uzaktan Eğitim Değerlendirilmesi Ölçeği“, ”Pandeminin Etkileri Ölçeği“ ve ”Kişisel Bilgi Formu" ile toplanmıştır. Veriler; IBM SPSS 26 programıyla frekans analizi, faktör analizi, güvenirlik analizi, T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA testleri yapılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda her zaman olağanüstü durumlara hazır olunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda uzaktan eğitim için gerekli olan teknolojik altyapıyı sağlamanın hızlı ve güvenilir internet bağlantısı, uygun donanım ve yazılım araçları, etkili iletişim ve işbirliği platformları gibi unsurların sağlanmasının gerekliliği ile geleneksel eğitim materyallerini dijital ortama aktararak erişilebilirliğin attırılması gerektiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of the thesis are to evaluate the challenges, achievements, motivation levels, and participation rates of students during the distance education process. It also aims to analyze factors such as students' access to educational technologies, their computer and internet usage, and their digital skills. The study will examine aspects like students' access to course materials, adequacy of resources, and preferences for online or printed materials. Additionally, the research seeks to assess their satisfaction with the education, motivation levels, and interest in learning. Furthermore, the thesis aims to analyze topics such as the lack of social interaction, emotional well-being, and psychological effects experienced by students during the distance education period. The study examines whether the perceptions of technical competence of students receiving education in Azerbaijani universities during the COVID-19 period vary based on gender and the university they attend. The research was conducted with a simple random sample of 352 students studying in Baku, and it aimed to analyze students' perceptions regarding education based on various variables during the pandemic.Data for the study were collected using the“Technical Competence Scale,”“Remote Education Evaluation Scale,”“Pandemic Impact Scale,”and a“Personal Information Form.”The collected data were analyzed using the IBM SPSS 26 software, employing methods such as frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, T-Test, and One-Way ANOVA tests. The study has reached the conclusion that being prepared for extraordinary situations at all times is necessary. In this context, it is essential to provide the required technological infrastructure for distance education, such as fast and reliable internet connectivity, suitable hardware and software tools, effective communication, and collaboration platforms. Additionally, the study emphasizes the need to transfer traditional educational materials to digital platforms to enhance accessibility.