Yeni bir 3. kuşak sefalosporin olan Cefoperazone Sodium'un çocukluk çağı pnömonilerinin tedavisindeki yeri
  1. Tez No: 80442
  2. Yazar: GÜLTEN KÜLLÜ (DÖNMEZ)
  3. Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
- 40 ÖZET :' Çalışmamızda 3. kuşak, enjektabl, semisentetik yeni bir sefalos- porin olan CPZ'un çocukluk çağı pnömonilerinin tedavisindeki etkin liğini ve hastaların CPZ'a olan toleransını araştırdık. CPZ'u 2-12 yaş arası 20 pnömonili çocukta 53 - 125 mg/kg/gün 12 saatte bir IV ve İM injeksiyon tarzında, 7-13 gün süreyle uy guladık. Tedavi süresince başka bir antibakteriel ajan uygulamadık. Tedavi sonunda 9 olgu (% 45) çok iyi ve 10 olgu (% 50) iyi, toplam % 95 çok iyi ve iyi etki elde ettik. Bir olguda CPZ az et kili (klinik salah) oldu. Tedavi süresinde yan etki olarak : - 2 olguda enjeksiyon yerinde ağrı, - 1 olguda yumuşak dışkı, - 1 olguda diare, - 1 olguda SGOT, SGPT, ALP'de geçici yükselme ve geçici granülo- sitopeni, - 1 olguda geçici lökopeni ve granülositopeni, gözledik. Yan etkiler bütün sefalosporinlerin genel yan etkileri idi ve tedaviyi kesmek gerekmedi. Diğer çalışmalarda bildirilen ve bizim çalışmamızda elde etti ğimiz sonuçlara dayanarak CPZ'un çocukluk çağı pnömonilerinin teda visinde güvenle kullanılabilecek etkin bir antibakteriel ajan olarak yer alacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY In our study of CPZ, a third generation, injectable, semisynthetic new cephalosporine, we tried to determine its therapeutic efficiency and patient tolerance in childhood pneumonia. CPZ medication was given twice daily to twenty children who had pneumonia between ages 2-12 and 53 - 125 mg/kg/day for 7-13 days, as either IV or IM injection. During the time of treatment no other antibacterial agent was used. At the end of treatment we rated 9 cases (45 %) as excellent and 10 cases (50 %) as good. Although 95 % were excellent or good in one case CPZ had minimal effect. Side effects during treatment were as follows: - in two cases local pain at injection sites, - in one case soft stools, - in one case diarrhea - in one case SGOT, SGPT and ALP levels showed transient increase and transient granulocytopenia, - in one case transient leucopenia and granulocytopenia. These were general side effects of all cephalosporines and cessation of treatment was not required. In line with the results of other researches, our study implies that CPZ will find its place as a reliable antibacterial agen in the treatment of childhood pneumonia.