Kameranın tarihsel süreç içindeki gelişimi ve bu gelişimin sinema seyircisi üzerindeki etkileri
The development of the camera in the historical process and the effects of this improvement on the cinema audience
  1. Tez No: 804601
  2. Yazar: MUHAMMED ZAKİR AYDINLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MERT ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsanlığın varlığına anlam katan bellek, görülen ve işitilenlerle gelişip güçlenmektedir. Bu durum zaman içerisinde insanı paylaşıma sevk etmiş ve akabinde bireysel bellek toplumsal belleğin oluşumuna zemin hazırlamıştır. Yazı, resim ve sözlü kültür gibi çeşitli olguların meydana getirdiği toplumsal bellek sonraki kuşaklara aktarılmış ve insanlığın, gerçeğin bir kopyasını kaydetme çabası toplumsal belleğin korunmasını sağlamıştır. Bu süreç 1800'lü yıllarda insanların gördüklerini resmederek kayda almasıyla başlamıştır. Hareketli görüntünün kaydedilebilir hâle gelmesinden sonra insan bu imkânı önceleri kendini anlatmak için kullanmış ve ardından bunu sanatsal bir forma dönüştürerek sinemanın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sinema sanatını besleyen unsurlarla birlikte sinematografi adı verilen bir dilin oluşumunun da önü açılmıştır. Sinematografide, duygu ve düşüncelerden faydalanarak zamanla anlatı şekli geliştirilmiş ve kamera bunun en önemli aracı olarak öne çıkmıştır. Bu doğrultuda kamera bir kayıt mekanizması olmanın ötesinde yönetmenlerin kendi dünyalarını anlatmaları sebebiyle yönetmenin ve bu anlatılanların seyircinin algısına sunulması yönüyle de seyircinin gözü olarak anlam kazanmıştır. Böylece kamera, belirtilen hususlarla teknik ve anlamsal gelişimini günümüze kadar sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The memory, which adds meaning to the existence of human beings, develops and strengthens with what is seen and heard. This situation prompted people to share over time and subsequently, individual memory laid the groundwork for the formation of social memory. The social memory created by various issues such as writing, painting and oral culture has been transferred to the next generations and the effort of human beings to always save a copy of the truth in an untouched way has ensured the preservation of the social memory. This process started in the 1800s when people painted and recorded what they saw. After the moving image became recordable, people first used this opportunity to express themselves, and then transformed it into an artistic form in the name of social memory, leading to the emergence of cinema. Along with the elements that feed the art of cinema, the formation of a language called cinematography has also been paved. In cinematography, the narrative form has been developed over time by making use of emotions and thoughts, and the camera has come to the fore as the most important tool for this. In this direction, the camera, beyond being a recording mechanism, has gained meaning as the eyes of the audience in terms of presenting the director's and the audience's perception because of the directors' telling of their own world. Thus, the camera has continued its technical and semantic development until today.