Nükleer tıpta görüntüleme işlemleri
Image processing in nuclear medicine
- Tez No: 6683
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi NÜKLEER TIPTA GÖRÜNTÜLEME İŞLEMLERİ Abdullah ÇAVUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Danışman Yrd.: Dr. Doğan BOR 1989, Sayfa: 114 Jüri: Prof.Dr. F. Bayrakçeken Praf.Dr. I\l. Büğet Doç. Dr. H. Bayhan Bilgisayar kontrollü gama kameraları, nükleer tıpta en yaygın şekilde kullanılan görüntüleme sistemleridir. Elde edilen görüntülerin kalitesi bir takım fiziksel nedenlerden ve sistem parametrelerinden etkilenir. Bu çalışmada en iyi görüntü kalitesi için bilgi toplamada ve sonrasında yapılması gereken işlemler araştırılmıştır. Görüntü kontrastı ve sinyal-gürültü oranının bilgisayarda gerçekleştirilen işlemler sonucunda değişimleri sayısal olarak bulunmuş ve çeşitli klinik çalışmalar için koşullar belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gama kamerası, nodul kontrastı, görüntü kontrastı, sinyal-gürültü oranı, görüntü işlemleri.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis IMAGE PROCESSING IN NUCLEAR MEDICINE Abdullah ÇAVUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof.Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Co-advisor: Dr. Doğan BOR 1989, Page: 114 Jury: Prof. Dr. F. Bayrakçeken Prof. Dr. I\l. Büğet Doç. Dr. H. Bayhan Gamma cameras linked to medical computers are the most common imaging systems in the field of nuclear medicine. The quality of final images are strongly affected from the system parameters as veil as some physical reasons. In this study the necessary procedures before and after the data acqusition are investigated for the optimum image quality. The quantitative results of image contrast and signal to noise ratio on a measure of image quality have been determined and necessary clinical protocols for various static studies are suggested. KEY WORDS: Gamma camera, lesion contrast, image contrast, signal to noise ratio, image processing.