Adölesanlarda sağlığı geliştirme davranışı ile oyun bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between HEALTH improvement behavior and game addiction in adolescent
- Tez No: 804608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adölesan dönemi, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanmaktadır. Bu dönem, fiziksel ve cinsel olarak hızlı büyüme ve gelişmenin yanı sıra ayrıca psikososyal gelişmeyle de karakterizedir. Bu yaş grubu gelişimsel özelliklerinden dolayı sağlık açısından risk taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, adölesanlarda sağlığı geliştirme davranışı ile oyun bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Muğla İli Dalaman Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Dalaman ilçe merkezinde bulunan toplam altı kamu ortaokulunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 5-8. sınıflarında eğitim gören 1535 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem, evrenin bilindiği durumda kullanılan formül ile belirlenmiştir ve toplam 340 öğrenci örnekleme alınmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak 'Adölesan Sağlığını Geliştirme Ölçeği' ve 'Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği' (Kısa Form) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Spearman korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is defined as the transition period from childhood to adulthood. This period is characterized with physical and sexual development and rapid growth as well as psychosocial development. This age group carries risk in terms of health due to its developmental characteristics. The aim of this research is to examine the relationship between health promotion behavior and game addiction in adolescents. The universe of research is comprised of 1.535 students between 5th and 8th grades who attend education during 2021-2022 academic year in the classes of totally 6 public secondary schools of Directorate of Dalaman National Education located in the center of Dalaman district of Muğla Province. The sample was determined by the formula used when the universe was known, and a total of 340 students were sampled. In this research, 'Adolescent Health Promotion Scale' and 'Adolescent Game Addiction Scale' (Short Form) were used as data collection tools. Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test, Spearman correlation analysis and multiple regression analyzes were used in the analysis of the data.