Epilepsili çocuğu olan ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of parents with children with epilepsy towards rational drug use
  1. Tez No: 804609
  2. Yazar: SERHAT BATIBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akılcı ilaç kullanımı, hastaların ilaçları klinik gereksinimlerine uygun biçimde, kişisel gereksinimlerini karşılayacak dozlarda, yeterli zaman diliminde, kendilerine ve topluma en düşük maliyette almaları için uyulması gereken kurallar bütünü olarak tanımlanmaktadır. Epilepsili pediatrik hastalarda akılcı ilaç kullanımı önemlidir. Bu tanımlayıcı çalışmada epilepsili çocuğu olan ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ekim- Aralık 2022 tarihleri arasında Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Çocuk Nöroloji Polikliniğine başvuran epilepsi tanısı almış çocuğu olan 200 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Ebeveyn ve Çocuk Tanıtıcı Anket Formu ve Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Student t testi, Kruskall Wallis, otomatik linear model (automatic linear modeling) forwardstepwise modeli, ileri analizlerde Tukey testi ve Benforroni Düzeltilmiş Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ebeveynlerde reçetesiz ilaç verme oranının çok yüksek (%97.5) olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği puan ortalaması 158.08 ±11.08'dir. Akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutumlarına ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri, çocuğun hastalığına ilişkin özellikleri ve ebeveynlerin çocukları için ilaç kullanma özelliklerinin etkisi incelendiğinde modelin açıklayıcılık yüzdesi %24 bulunmuştur (R 2 =0.240). Çocuğa reçetesiz ilaç kullanma nedenleri (0.496), baba eğitim durumu (0.159), baba yaş grubu (0.143), ailedeki çocuk sayısı (0.089), eşin mesleği (0.063) ve epilepsi tanısı alan çocuğun yaşı (0.050) modelin yordalayıcılarıdır. Bu çalışmada epilepsi tanılı çocuğu olan ebeveynler arasında reçetesiz ilaç kullanımının yaygın olduğu, akılcı ilaç kullanıma yönelik tutumun olumlu olduğu belirlenmiştir. Akılcı ilaç kullanımı konusunda riskli grupta bulunan ebeveynlerin farkındalıklarının arttırılması, eğitimlerin sürekliliği pediatrik epilepsi hastalarında ilaç uyumu için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Rational drug use is defined as a set of rules that must be followed in order for patients to take drugs in accordance with their clinical requirements, in doses that will meet their personal requirements, in a sufficient time frame, at the lowest cost to themselves and society. Rational drug use is important in pediatric patients with epilepsy. In this descriptive study, it was aimed to evaluate the attitudes of parents with children with epilepsy towards rational drug use. The sample of the study consisted of 200 parents with a child diagnosed with epilepsy who applied to the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between the dates October-December 2022. The data of the study were collected by the researcher with the Parent and Child Introductory Questionnaire and the Parental Attitude Scale for Rational Drug Use. Mann Whitney U test, Student t test, Kruskall Wallis, automatic linear modeling (automatic linear modeling) forwardstepwise model, Tukey test and Benforroni Corrected Mann Whitney U test were used in the analysis of the data. It was determined that the rate of giving over-the-counter drugs in parents (97.5%) was very high. The average score of the Parental Attitude Scale for Rational Drug Use of Parents is 158.08 ±11.08. When the effect of parents' sociodemographic, child's disease-related and parental drug use characteristics for their children on parental attitudes towards rational drug use was examined, the explanatory percentage of the model was found to be 24% (R² =0.240). Reasons for using over-the-counter medication for the child (0.496). Father's education level (0.159), father's age group (0.143), number of children in the family (0.089). The occupation of the spouse (0.063) and the age of the child diagnosed with epilepsy (0.050) are predictors of the model. In this study, it was determined that over-the-counter drug use is common among parents of children with epilepsy, and the attitude towards rational drug use is positive. Increasing the awareness of parents who are in the risk group about rational drug use, and the continuity of education are important for drug compliance in pediatric epilepsy patients.