Türkiye ve dünyada organik/ekolojik küçükbaş hayvan yetiştiriciliği: Mevcut durumu, sorunları ve geleceği
Turkey and the world in organic/ecological sheep husbandry: Current situation, problems and future
- Tez No: 804613
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada; Türkiye ve dünyada organik küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin esasları, mevcut durumu, ilgili yasal düzenlemeler, sorunlar ve geleceği karşılaştırmalı olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini, organik küçükbaş hayvan üretimine ait ulusal ve uluslararası toplantı, kongre ve çalıştaylarda yayımlanmış bildiriler, eylem planları, makaleler, konuya ait kitaplar, öğrenci tezleri, Kanun ve yönetmelikler oluşturmuştur. Dünya üzerindeki hayvanlar arasında 2021 yılında 1.266 milyar baş ile ikinci sırada koyun varlığı gelirken, keçi varlığı ise 2.55 milyon baş ile dördüncü sıradadır. Bununla birlikte aynı tarihte dünyada yaklaşık 1,5 milyon organik koyun ve keçi varlığı tespit edilmiştir. Bu tarihte Fransa, Yunanistan, İngiltere, İtalya ve İspanya en çok küçükbaş hayvana sahip ülkeler olmuşlardır. Türkiye'de ise 2021 yılı rakamlarına göre 45 milyon baş koyun, 12 milyon baş keçi olmak üzere 57 milyon baş küçükbaş hayvan ve 853 baş organik küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Ülkemizde organik küçükbaş hayvancılığın yaygınlaşması ve sürdürülebilirliği için üretici ve tüketici yönünden uygun stratejik yöntemlerin belirlenmesi ve mevcut sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to present the principles, current situation, related legal regulations, problems and future of organic small cattle breeding in Turkey and in the world comparatively. The material of the study consisted of papers, action plans, articles, books on the subject, student theses, laws and regulations published in national and international meetings, congresses and workshops on organic small cattle production. Among the animals in the world, sheep are in the second place with 1.266 billion heads in 2021, while goats are in the fourth place with 2.55 million heads. However, on the same date, approximately 1.5 million organic sheep and goats were detected in the world. At this date, France, Greece, England, Italy and Spain were the countries with the highest number of sheep and goats. In Turkey, according to the figures of 2021, there are 57 million sheep and goats, including 45 million sheep, 12 million goats, and 853 organic sheep and goats. For the expansion and sustainability of organic sheep and goat farming in our country, suitable strategic methods for producers and consumers are determined and solutions for current problems are presented.