Nöromuskuler hastalığı olan çocuklarda sanal gerçeklik uygulamasının fizibilitesi ve sanal gerçeklik ve biofeedback uygulamalarının nöromuskuler hastalığı olan çocukların fonksiyonel seviyeleri üzerine etkinliğinin incelenmesi
The feasibility of virtual reality application in children with neuromuscular disease and investigation of the effectiveness of virtual reality and biofeedback applications on the functional levels of children with neuromuscular disease
- Tez No: 804614
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Nöromuskuler hastalıklar (NMH), primer problemin ön boynuz hücreleri, periferik sinir, nöromuskuler kavşak ve kaslardan oluşan periferik sinir sisteminde olduğu heterojen bir hastalık grubudur. NMH, kas ve sinirlerin fonksiyonlarında ilerleyici kayba sebep olmaktadır. Pediatrik popülasyonda en sık karşılaşılan NMH, muskuler distrofiler (MD) olmakla birlikte spinal muskuler atrofiler (SMA) de çocukluk çağında sıklıkla görülen NMH türlerinden birisidir. Bilimsel gelişmelere rağmen MD ve SMA için henüz bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Bu yüzden MD'li ve SMA'li olgular için önerilen standart bakım yayınlarında semptomatik tedaviler önerilmektedir. Semptomatik tedavinin merkezinde fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları yer almaktadır. Düzenli egzersizin hastaların yaşam süresinin ve yaşam kalitesinin artırılmasında etkili olabileceği belirtilmektedir. Son zamanlarda sanal gerçeklik uygulamaları sıklıkla rehabilitasyon amacı ile kullanılmaktadır. Sanal gerçeklik, bilgisayar tarafından simüle edilen gerçek dünya ve çevreye benzeyen üç boyutlu bir ortamda, çocuğun günlük yaşamda da ihtiyaç duyabileceği aktiviteleri deneyimlemesini sağlar. Elektromyografik (EMG) biofeedback eğitimi rehabilitasyon amacıyla sıklıkla kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu yöntem myoelektrik sinyallerin görsel ve işitsel uyaranlara dönüştürülmesi yöntemine dayanır. Hastanın kas aktivitesi sırasında oluşan myoelektrik sinyaller görsel ve işitsel sinyallere dönüştürülerek, hastanın kendi kas aktivitesi hakkında fikir sahibi olması sağlanır. Sanal gerçeklik ve EMG biofeedback eğitiminin farklı popülasyonlarda etkinliği gösterilmiş olmakla birlikte, literatürde bu iki yöntemin MD'li ve SMA'lı olgularda etkinliğini inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Ancak iki çalışmada DMD'li olguların EMG destekli kol desteği ve aktif el bileği desteğini kullanabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik ve biofeedback uygulamalarının nöromuskuler hastalığı olan çocukların fonksiyonel seviyeleri üzerine etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya uzman doktor tarafından nöromuskuler hastalık tanısı almış, ambulasyonu devam eden 6-18 yaş arası 24 çocuk dahil edilecektir. Ölçümler tedavi öncesi, tedavinin 6. haftasında ve tedavi sonrasında olmak üzere 3 kere gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Neuromuscular diseases (NMD) are a heterogeneous group of diseases in which the primary problem is in the peripheral nervous system consisting of anterior horn cells, peripheral nerve, neuromuscular junction and muscles. NMH causes progressive loss of muscle and nerve functions. Although the most common NMD in the pediatric population is muscular dystrophies (MD), spinal muscular atrophy (SMA) is one of the most common types of NMD in childhood. Despite scientific developments, a treatment method has not yet been developed for MD and SMA. Therefore, symptomatic treatments are recommended in standard care publications recommended for cases with MD and SMA. Physiotherapy and rehabilitation practices are at the center of symptomatic treatment. It is stated that regular exercise can be effective in increasing the life expectancy and quality of life of patients. Recently, virtual reality applications are frequently used for rehabilitation purposes. Virtual reality enables the child to experience the activities that he may need in daily life in a three-dimensional environment similar to the real world and environment simulated by the computer. Electromyographic (EMG) biofeedback training is another method frequently used for rehabilitation purposes. This method is based on the method of converting myoelectric signals into visual and auditory stimuli. The myoelectric signals generated during the patient's muscle activity are converted into visual and auditory signals, allowing the patient to have an idea about their own muscle activity. Although the effectiveness of virtual reality and EMG biofeedback training has been shown in different populations, no study has been found in the literature examining the effectiveness of these two methods in cases with MD and SMA. However, in two studies, it was stated that patients with DMD could use EMG supported arm support and active wrist support. The aim of this study is to compare the effectiveness of virtual reality and biofeedback applications on the functional levels of children with neuromuscular disease. Twenty-four children aged 6-18 years, who were diagnosed with neuromuscular disease by a specialist doctor and whose ambulation continues, will be included in the study. Measurements will be made 3 times before the treatment, at the 6th week of the treatment and after the treatment.