Dijital resimde olasılık ve katmansal çeşitlilik
Probability and layered diversity in digital painting
  1. Tez No: 804626
  2. Yazar: YAĞMUR EBRU METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ YEMENİCİOĞLU NEGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzün gelişen teknolojik olanakları ile birçok alanda meydana gelen yenilikler ve değişimler resim sanatında da etkisini göstermektedir. Dijital olanakları kullanarak oluşturulan dijital resimler günümüz çağdaş sanatında yerini almış ve birçok sanatçı tarafından çeşitli eserler üretilmiştir. Tez kapsamında dijital sanatın tanımı ve tarihçesi üzerine yapılan araştırmalar derlenmiş olup 1960'lardan günümüze kadar gelen dijital resmin ilk örnekleri ele alınmıştır. İncelenen kaynaklar doğrultusunda dijital sanatın genel sınıflandırılması yapılmış olup resim geleneğine bağlı olarak üretilen çalışmalar ile dijital resmin benzer ve farklı yönlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda sürecin katmanlar üzerinden gelişiminin ortak bir nokta olduğu görülmüştür. Dijital resimde geleneksel yöntemlerle üretilen resimden farklı olarak bu katmanlar üzerinde müdahale imkanının daha esnek olduğu ve eserin oluşum aşamasında olasılık ve çeşitliliği arttırdığı söylenebilir. Araştırma yöntemi olarak hazırlanan uygulama çalışmaları ile dijital resmin üretim aşamaları ve katmanlar arasında müdahaleler ile elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu tezin amacı; dijital resimde kullanılan bu teknik olanakların resimde ne gibi sonuçlara yol açtığını analiz etmek, örnekler ve tezin son bölümünde incelenen uygulamalar ile belgelendirmektir. Elde edilen veriler dijital ve geleneksel yöntemlerle üretilen resmi, sanat veya estetik değeri açısından birbirleri ile karşılaştırmaktan ziyade eser yaratım süreci içerisinde sanatçıya ne gibi farklı deneyim ve yöntemler sunduğunu tespit etmek amacıyla bir araya getirilmiştir. Çalışma kapsamında dijital resim tekniğinin sanatçıya sunduğu olasılık ve çeşitlilik imkanlarının eser üzerindeki etkilerini görsel sonuçlar ile ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The innovations and changes that occur in many fields with today's developing technological possibilities also show their effects in the art of painting. Digital paintings created using digital possibilities have taken their place in today's contemporary art and various works have been produced by many artists. Within the scope of the thesis, research on the definition and history of digital art has been compiled and the first examples of digital painting from the 1960s to the present day have been discussed. In line with the sources examined, a general classification of digital art has been made and the similar and different aspects of digital painting have been compared with the works produced depending on the painting tradition. As a result of these researches, it was seen that the development of the process through layers is a common point. It can be said that in digital painting, unlike the painting produced by traditional methods, the possibility of intervention on these layers is more flexible and increases the possibility and diversity in the formation phase of the work. With the application studies prepared as a research method, the production stages of digital painting and the results obtained by interventions between layers were examined comparatively. The aim of this thesis is to analyze what kind of results these technical possibilities used in digital painting lead to in painting, and to document them with examples and applications examined in the last part of the thesis. The data obtained were brought together in order to determine what different experiences and methods they offer to the artist in the process of creating a work, rather than comparing digital and traditional art in terms of artistic or aesthetic value. Within the scope of the study, it is aimed to reveal the effects of the possibilities and diversity offered by the digital painting technique on the work with visual results.