5-metoksi-2-({[4-(3-metil-3-fenil-siklobütil)-tiyazol-2-il]-hidrazon}-fenil-metil)-fenol maddesinin sensör elektrot olarak kullanılmasının araştırılması
Investigation of the 5-methoxy-2--({[4-(3-methyl-3-phenyl-cyclubutyl)-thiazol-2-yl]-hydrazone}-phenyl-methyl) phenol as a sensor elektrode
- Tez No: 804627
- Danışmanlar: PROF. DR. ECİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüksek lisans tez çalışması olarak planlanan ve uygulanan bu çalışmada yeni sentezlenmiş olan 5-Metoksi-2-({[4-(3-metil-3-fenil-siklobütil)-tiyazol-2-il]-hidrazon}-fenil-metil)-fenol,(MTP) maddesinin elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. MTP molekülü dönüşümlü voltametri tekniği ile camsı karbon elektrotların yüzeyine modifiye edilip, bazı metallerin (Cu, Hg, Pb, Zn) duyarlı ve seçimli olarak tayini yapılmıştır. Ayrıca çıplak yüzey elektrotlarda da (Cu, Hg, Pb, Zn) metallerin analizi yapılmıştır. Elektroanalitik teknik olarak, dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV), kullanılmıştır. Bu tekniklerin yanı sıra modifiye camsı karbon elektrotun yüzey karakterizasyonu için elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS) de tekniği kullanılmıştır. Bu metallerin (Cu, Hg, Pb, Zn) çözeltilerinin hazırlanmasında Britton-Robinson (BR) tampon çözeltileri kullanılmıştır. Susuz ortam çözeltilerinin hazırlanmasında tetrabütilamonyum tetrafloroborat (NBu4BF4) çözeltisi kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda, MTP modifiye GC elektrot yüzeyinin Cu, Hg ve Pb metallerin tayininde sensör elektrot olarak kullanılabileceğini ancak denemesi yapılan Zn metali için sensör elektrot olarak kullanılamayacağı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was planned and implemented as a master's thesis, the electrochemical behavior of 5-Methoxy-2-({[4-(3-methyl-3-phenyl-cyclobutyl)-thiazol-2-yl]-hydrazone}-phenyl-methyl)-phenol, (MTP) material was investigated. Some metals (Cu, Hg, Pb, Zn) will be determined sensitively and selectively by modifying the MTP molecule on the surface of glassy carbon electrodes with the alternating voltammetry technique. In addition, the analysis of metals on bare surface electrodes (Cu, Hg, Pb, Zn) will be made. As electroanalytical technique, cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV). In addition to these techniques, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) technique was used for the surface characterization of the modified glassy carbon electrode. Britton-Robinson (BR) buffer solutions were used in the preparation of solutions of these metals (Cu, Hg, Pb, Zn). Tetrabutylammonium tetrafluoroborate (NBu4BF4) solution was used in the preparation of non-aqueous media solutions. As a result of the studies, it has been revealed that MTP modified GC electrode surfaces (Cu, Hg, Pb, Zn) can be used as sensor electrodes in the determination of metals.