Radyoterapi uygulanmış mine yüzeyinde farklı adezivlerin bağlanma dayanımı kuvvetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength forces of different adhesives on radiotherapy treated enamel surface
- Tez No: 804631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında farklı dozlarda radyasyon uygulanmış mine yüzeyinde bağlanma dayanımı kuvvetlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, 120 adet küçük azı dişi dahil edilmiştir. Dişler rastgele yaşlandırma uygulanmamış negatif kontrol grubu, yaşlandırma uygulanmış pozitif kontrol grubu, 40 Gray, 60 Gray ve 70 Gray radyasyon uygulanmış beş ana gruba (n=24) ayrılmıştır. Kontrol grupları dışındaki üç gruba haftada beş gün, her gün 2 Gray olacak şekilde geleneksel doz uygulaması yapılmıştır. Radyoterapi işlemi bittikten sonra negatif kontrol grubu dışındaki tüm örnekler 1 yılık yaşlanmayı taklit edebilmeleri amacıyla 10000 döngü termal siklus yaşlandırma cihazına tabi tutulmuşlardır. Akabinde örneklerin hepsine 30 saniye %37'lik fosforik asit uygulanmıştır. Her beş grupta da örnekler iki alt gruba ayrılmış ve yarısı 3M Transbond XT (n=12) diğer yarısı ise Biofix (n=12) adezivi kullanarak üretici firmaların tavsiyesine uyularak yapıştırılmıştır. Devamında örnekler 37 oC lik etüvde 24 saat bekletildikten sonra bağlanma dayanımı incelenmesi için üniversal Shimadzu test cihazı kullanılmıştır. Test sonrası diş yüzeyleri adeziv kalıntı indeksinin tespiti amacıyla stereomikroskopta incelenmiştir. Adezivden bağımsız olarak negatif kontrol grubunda 10.03 MPa, pozitif kontrol grubunda ise 10.14 MPa bağlanma dayanımı değeri bulunmuş, her iki grup arasında istatistiksel bakımdan anlamlı fark gözlenmemiştir. Farklı adezivler karşılaştırıldığında sadece 40 Gray grubunda Biofix adezivinin bağlanma dayanımı değeri 3M grubuna göre istatistiksel bakımdan yüksek olduğu gözlenmiştir (p=0.001). Adezivden bağımsız tüm gruplarda ise negatif ve pozitif kontol grupları radyoterapi uygulanan tüm gruplara göre istatistiksel bakımdan anlamlı olarak düşük çıkmıştır. 60 Gy grubunun bağlanma dayanımı kuvveti 40 Gy ve 70 Gy gruplarına göre daha yüksek olduğu gözlenmiş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.001). ARI skoru incelendiğinde ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak tüm radyasyon gruplarında her iki adezivin bağlanma dayanımı değerlerinin yeterli sınırlar içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to compare the shear bond strength (SBS) forces on the enamel surface treated with various doses of radiation. A total of 120 premolars were included in the study. The teeth were randomly divided into five main groups (n=24): negative control group without aging, positive control group with aging, 40 Gray, 60 Gray and 70 Gray radiation. Three groups other than the control groups underwent conventional radiotherapy five days a week with a dose of 2 Gray each day. After the end of radiotherapy, all samples except the negative control group were subjected to 10000 cycles of thermal cycle aging device in order to simulate 1-year aging. Subsequently, 37% phosphoric acid was applied to all samples for 30 seconds. In all five groups, the specimens were divided into two subgroups and half of them were bonded using 3M Transbond XT (n=12) and the other half using Biofix (n=12) adhesive according to the manufacturer's recommendations. Subsequently, the specimens were kept in an oven at 37oC for 24 hours and a universal Shimadzu test device was used to analyse the SBS. After the test, the tooth surfaces were examined under stereomicroscope to determine the adhesive remnant index. Regardless of the adhesive, a SBS value of 10.03 MPa was found in the negative control group and 10.14 MPa in the positive control group, and no statistically significant difference was observed between both groups. When different adhesives were compared, it was observed that the SBS value of Biofix adhesive was statistically higher only in the 40 Gray group compared to the 3M group (p=0.001). In all groups independent of the adhesive, the negative and positive control groups were statistically significantly lower than all radiotherapy groups. The SBS of 60 Gy group was higher than 40 Gy and 70 Gy groups and this difference was statistically significant (p=0.001). When ARI score was analysed, no significant difference was found between the groups. As a result, it was observed that the SBS values of both adhesives were within adequate limits in all radiation groups.