Design of soft sensor based on machine learning and its industrialapplication
Makine öğrenmesi tabanlı soft sensör tasarımı ve endüstriyeluygulaması
  1. Tez No: 804632
  2. Yazar: FARID MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YOLCULAR KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çağımızda artan endüstriyel alandaki rekabet yürütülen işlerin daha hızlı ve net olmasında, alınan kararların kısa bir sürede netlik kazanmasına odaklanmaktadır. Bu yüzden oluşan insan hatalarının önüne geçmek, insan emeği ile uzun sürede yapılacak ve derin analiz gerektiren işlerde makinelere ve farklı türden algoritmalara işlerin havale edilmesi artan trendle ilerlemektedir. Bu algoritmalar daha ileri giderek, oluşacak hataları uzun süre önceden görebilmekte ve büyük riskler, parasal ve çevresel kayıpları önleyebilmektedir. Soft Sensor'lerde tam olarak oluşturulan algoritmayı uygular ve bu algoritma makine öğrenim yolu kullanılarak oluşturulur (Viyajan V.S. et al., 2022). Günümüzde ise makine öğrenmesi için gerekli olan en önemli koşul olan veri her alanda yeteri kadar birikmiştir. Veri ne kadar fazla olursa 'Data training' adıyla adlandırdığımız adım daha etkili olur. Bunun sonucunu veri testi ve tahmin kısmında elde edilen sonuçlar ile net olarak görebiliriz. Soft Sensörlerin Endüstriyel uygulamasına baktığımızda, sistemin önceden, belirli bir zamanda topladığı veri analizi sonucuna dayanarak, tahmin yürütebilmesi fabrikaları duruşa kadar götürebilecek kontrol bazlı sorunları önlemesi, uzun zaman ve masraf gerektiren laboratuvar sonuçlarını ön görerek gerekli müdahalelerini yapılması mümkündür(Kadlec P. Et al., 2009). Bu çalışmada tam olarak Python yazılım programı ve makine öğrenimi vasıtasıyla soft sensörlerin geliştirilmesi ile, daha net tahminlerin yapılması ve endüstriyel uygulamaya geçilmesi amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increasing competition in the field of industry focuses on the getting decisions so fast and complete the task as soon as possible. Therefore, in order to prevent human errors, to safe time from the tasks those require human labor and deep laboratory analysis, machines and different types of algorithms are applied and this replacement increases so fast. These developed algorithms can already predict the errors and eliminate them before getting worst cases sceneries related finance and environmental. The soft sensors have capacity to apply created algorithms and these algorithms are created with the help of machine learning (Vijayan V. S. et al.,2022). İn the today's world, the data that is used in the machine learning is already collected in all sectors of industry and other fields as well. The importance of data associates with the step of Data Training. More data means much precise results and predictions. When, we look at the usage of soft sensors in the industrial field, the predictions made by soft sensors based on the data collected in the defined time duration can prevent problems those can take the plant into the shut down due to process control related issues. Or much time required laboratorial analysis made and waited to see product purity in order to take some steps to control the system (Kadlec P. et al 2009). The content of this thesis is also completely focuses on development and application of soft sensors in the Petrochemistry and Refinry with the help of Python programing language and machine learning.