Paradigm change in industrial and systems engineering
Endüstri ve sistem mühendisliğinde paradigma değişikliği
  1. Tez No: 804675
  2. Yazar: GÖKÇEN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH GÜLTEKİN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde hakim olan paradigma sonucunda mevcut üretim ve tüketim modeli ekolojik, ekonomik ve sosyal sorunlara neden olmaktadır. Dünya genelinde çeşitli kurumsal organizasyonlar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler mevcut sorunları analiz etmekte ve çözüm önerileri getirmektedir. Bu tezin de araştırma konusu mevcut paradigmanın neden olduğu çevresel, ekonomik, sosyal sorunlar ve çözüm önerileridir. Problemin tanımlanması, ekolojik, ekonomik ve sosyal sorunların analizi adına Türkiye'nin 81 ilinin etkinlikleri çevresel, ekonomik ve sosyal girdi ve çıktı değişkenleri aracılığı ile Veri Zarflama Analzi (VZA) ile incelenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda Dağıtık İmalat (Dİ) üretim modeli dağıtık başlıkları doğrultusunda Dağıtık Yaşam Modeli önerisi olarak sunulmuştur. Modelin sürdürülebilirliğinin analizi için eko-köyler bir vaka analizi olarak incelenmiş, sürdürülebilirliği sağlayacak önemli kriterler bir Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ile analiz edilmiştir. AHS uygulamasında sürdürülebilirlik analizine konu olan kriterler arasında konut tercihi ile ilgili kriter bulunmaktadır. Günümüzde tercih edilen konut tipleri ve bu konutların inşa süreçleri enerjiye bağımlıdır ve enerjiyi yoğun bir şekilde tüketmektedirler. Bu bağımlılığı azaltmak için Yaratıcı Problem Çözme Teorisi (TRIZ) aracı olan çelişkiler matrisi ve 40 yaratıcı çözüm önerisi doğrultusunda geleneksel mimari özellikleri birleştirilmiştir. Enerjinin kullanıldığı aydınlatma, ısıtma, soğutma gibi alanlara daha çevreci uygulamalar ve öneriler geleneksel ve yöresel mimari unsurlar ile verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the prevailing paradigm today, the current production and consumption model causes ecological, economic and social problems. Various institutional organizations, non-governmental organizations and academicians around the world analyze current problems and offer solutions. The research subject of this thesis is environmental, economic and social problems caused by the current paradigm and suggestions for solutions. In order to define the problem and analyze the ecological, economic and social problems, the activities of 81 provinces of Turkey were examined with Data Envelopment Analysis (DEA) through environmental, economic and social input and output variables. In line with the results, the Distributed Manufacturing (DM) production model was presented as a distributed life model proposal in line with the distributed titles. For the analysis of the sustainability of the model, eco-villages were examined as a case study, and the important criteria to ensure sustainability were analyzed with the Analytic Hierarchy Process (AHP), a Multi Criteria Desicion Making (MCDM) method. In the AHP application, there is a criterion related to the choice of housing among the criteria that are the subject of the sustainability analysis. Today, preferred housing types and the construction processes of these houses are energy dependent and consume energy intensively. In order to reduce this dependence, traditional architectural features were combined in line with the contradiction matrix and 40 creative solution proposals, which is the tool of Theory of Inventive Problem Solving (TRIZ) method. More environmentally friendly practices and suggestions have been tried to be given with traditional and local architectural elements in areas such as lighting, heating and cooling where energy is used.