Siyasal iletişim ve propaganda bağlamında SputnikTR'nin haber kurgusu: S-400 Haberleri Ekseninde Türkiye-ABD ilişkileri
SputnikTR's news fiction in the context of political communication and propaganda: Türkiye-US Relations on the Axis of S-400 news
- Tez No: 804718
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL TAMER TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Köklü müttefiklik geçmişine sahip Türkiye-ABD arasında son yıllarda büyük kırılmalar yaşandığı dünya kamuoyunda kabul görmüş gerçekliktir. Özellikle de 15 Temmuz sonrası ve ardından gelişen S-400 hava savunma sistemleri alım süreci ikili ilişkileri derinden etkileyen önemli olaylardır. Türkiye'nin NATO üyesi olarak Rusya'dan silah temin etmesi ABD'nin Soğuk Savaş'tan bu yana inşa ettiği imajını sarstığı düşünülmektedir. Günümüzde siyasal iletişim ve propaganda aracılığıyla devletler imajlarını korumaktadırlar ve inşa etmektedirler. Öte yandan devletler arası kriz dönemlerinde çözüm için diplomasi aracı işletilmektedir. Günümüzde diplomasi ve dış politikada argüman geliştirme ve bunların hedef kamuoyunda yayılmasını sağlamak için yumuşak güç araçları kullanılmaktadır ve bu doğrultuda medya araçsallaştırılmıştır. Özellikle de devlet destekli medya kuruluşları dış politikaya güdümlü bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin yıllardır ihtiyacı olduğu hava savunma sistemlerine Batılı müttefiklerinin duyarsızlığı sonucunda Rusya'dan tedarik etmesiyle başlayan kriz dönemine odaklanılmıştır. Rusya'nın Türkiye'de faaliyet gösteren medya kuruluşu olan SputnikTR'nin Türkiye-ABD ilişkilerinin S-400 krizi temelinde geliştirdiği anlatı niteliksel betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmaya özel geliştirilen tipoloji kullanılarak inceleme tamamlanmış ve ortaya çıkan bulgular siyasal iletişim ve propaganda bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a reality that has been accepted by the world public opinion that there have been major ruptures in recent years between Turkey and the USA, which have a long history of alliance. Especially, the events following the July 15th coup attempt and the subsequent acquisition process of the S-400 air defense systems are significant events that deeply affect bilateral relations. Turkey's procurement of weapons from Russia as a NATO member is thought to have damaged the image that the United States has built since the Cold War. States protect and construct their images through political communication and propaganda. On the other hand, diplomacy is used as a tool for solutions during crisis periods between states. Today, in diplomacy and foreign policy, soft power tools are used to develop arguments and spread them to the target public, and in this direction, the media has been instrumentalized. Especially, state-supported media organizations are known to be used in a guided manner in foreign policy. This study focuses on the crisis period that began with Turkey's procurement of air defense systems, which Turkey has been in need of for years, from Russia due to the insensitivity of Western allies. The narrative developed by SputnikTR, Russia's media organization operating in Turkey, of Turkey-USA relations on the basis of the S-400 crisis, has been analyzed with the qualitative analysis method. All the news labeled with S-400 in 2019 have been analyzed using a qualitative descriptive analysis method and the results have been evaluated using a typology developed specifically for this study. The study is completed using the typology developed specifically for the study and the findings is evaluated in the context of political communication and propaganda.