Using datamining techniques for data normalization in smart classrooms
- Tez No: 804719
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu şartlar altında öğretmenler sınıflarını bilgisayarla donatmaya alışmışlar, şimdiye kadar oldukça pasif kalmışlardır. Bilgisayar geleneksel olarak bir eğitim dizisinin parçası olarak, öğrenme amacıyla (insan öğrenimi için bilgisayar ortamları), kendini belgelemek, öğretim için oyun oynamak veya bir dijital öğrenme aracının ritmik otomasyonunu gerçekleştirmek amacıyla kullanılır. Burada, öğretme ve öğrenmeye uygulanan bilgisayar teknolojilerindeki bazı ilerlemelerin bu rolleri değiştirebileceğini savunuyoruz. Bu nedenle, mevcut çalışma, bir dizi sentetik veri üzerinde gerçekleştirilen deneylerle ve bu deneylerin yeniden üretilmesini desteklemek için makine öğrenimi algoritmalarının öğretme ve öğrenme sürecinde kullanımına açıklık getirmeyi amaçlamaktadır. Sonuçlarımız, makine öğrenimi tekniklerinin desteği olmadan hızlı bir şekilde elde edilmesi imkansız olan bilgi kalıplarını ortaya çıkardı. Böylece, deneyleri çoğaltmak için talimatları ve erişilebilir materyalleri, dikkate alınan yapay zeka teknikleriyle ve diğerleriyle desteklemek mümkün oldu.
Özet (Çeviri)
Under the circumstances, teachers have adapted to seeing their classrooms equipped with computers, so far it has remained rather passive. The computer is traditionally used as part of an educational sequence, for the purpose of learning (computer environments for human learning), to document itself, to play games for teaching, or to achieve rhythmic automation of a digital learning tool. We argue here that some advances in computer technologies applied to teaching and learning could change these roles. Therefore, the current work aims to clarify the use of machine learning algorithms in the teaching and learning process through experiments conducted on a set of synthetic data and in order to favour the reproduction of these experiments. Our results revealed patterns of information that would be impossible to obtain quickly without the support of machine learning techniques. Thus, it was possible to supplement the instructions and accessible materials for reproducing the experiments with the considered techniques of artificial intelligence, as well as others.