Ormanlık alanlarda insansız hava aracı tabanlı sayısal arazi modeli üretimi üzerine araştırmalar
A study on the generation of uav-based digital terrain model in forest areas
  1. Tez No: 804741
  2. Yazar: GÖKHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli gelişim gösteren İHA platformları ve faydalı yükleri son yıllarda birçok meslek grubu tarafından farklı amaçlar için kullanılmaktadır. İHA teknolojileri birçok alanda olduğu gibi ormancılık alanında da kullanımı hızla artmıştır. Bu hızlı artışın başlıca sebepleri arasında zamansal esneklik ve ölçmede kolaylık sağlamasıdır. Bu çalışmada İHA yardımı ile çekilen fotoğraf çiftleri kullanılarak Structure-from-motion (SfM) tekniği ile fotogrametrik işlemeler gerçekleştirilmektedir. Yine, SfM tekniği ile üretilen nokta bulutları için otomatik sınıflandırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'nün Göksun İşletme Müdürlüğüne bağlı Soğukpınar İşletme Şefliği sınırlarındaki Mehmetbey Mahallesi, terbüzek gözeler mevkiinde 6.25 ha büyüklüğündeki ormanlık alanda gerçekleştirilmiştir. Drone ile 100 m, 150 m ve 200 m yüksekliklerden bindirmeli (%90 ön ve %80 yan) fotogrametrik uçuşlar gerçekleştirilmiştir. Fotoğraflardan üretilen nokta bulutları sınıflandırılarak araziyi temsil edilen noktalar belirlenmiştir. Sınıflandırılan arazi noktaları ile Sayısal Arazi Modeli (SAM) üretilmiştir. Sınıflandırmış nokta bulutu ile üretilen SAM'lerin uçuş yüksekliğine göre hassasiyeti değerlendirilmiştir. Çalışma alanında arazi ölçümleri ile oluşturulan SAM üzerindeki tesadüfi kontrol noktaları kullanılarak doğruluk analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak otomatik sınıflandırılmış nokta bulutu ile üretilen SAM'lerin ormancılık faaliyetleri kapsamında kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
UAV platforms and payloads, which are continually evolving in parallel with technological advancements, have been employed for a variety of purposes by numerous professional organizations in recent years. The usage of UAV technology in forestry, like in many other fields, has grown rapidly. The major drivers of this rapid development are temporal flexibility and measurement simplicity. In this work, photogrammetric processing is performed utilizing the Structure-from-motion (SfM) technique on photo pairs acquired by UAV. For point clouds generated by the SfM procedure, automated classifications are done for further process and assessments. This study was carried out in a forest area of 6.25 hectares in the Terbüzek Gözler locality of Mehmetbey District, within the borders of the Soğukpınar Forest Enterprise Chief of the Kahramanmaraş Regional Directorate of Forestry. Drones was used to perform photogrammetric flights with overlaps of 80% front and 90% side at heights of 100m, 150m, and 200m. The point clouds generated from the photographs were classified as terrain and others. Terrain points representing land were recognized. The classified topographic points were then used to create a digital terrain model (DTM). The sensitivity of the DTMs generated with the classified point cloud was assessed in relation to flight height, and accuracy analyses were performed on the DTM generated by field measurement-based random control points. Consequently, it has been proven that DTMs created using automated categorized point cloud can be employed in forestry activities.