Microplastic in soil and its effect on plant growth
Toprakta bulunan mikroplastikler ve bitki gelişimi üzerindeki etkileri
- Tez No: 804756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN, PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mikroplastikler, toprak dahil olmak üzere pek çok farklı sistemde tespit edilmişlerdir. Toprak bünyesine girdikten sonra mikroplastikler, toprak organizmalarının yanı sıra toprağın fiziksel özelliklerini de değiştirebilir. Mikroplastiklerin konsantrasyonu ve etkilerini araştıran çalışmaların sayısı son yıllarda artıyor olsa da, özellikle toprak ekosisteminde mikroplastiklerin varlığı ve etkileri konusunda literatürde eksiklikler bulunmaktadır. Bu araştırmada, farklı antropojenik aktivitelerin toprak mikroplastik seviyeleri üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için çeşitli alanlardan alınan toprak örneklerinde mikroplastik seviyesinin saptanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, sanayi, konut ve rekreasyonel alanlar olmak üzere üç ana kategori ele alınmış ve her kategori için İstanbul'da farklı arazilerden örnekler toplanmıştır. Diğer bir araştırma konusu ise, topraklarda farklı seviyede bulunan mikroplastiklerin iki farklı bitki türü üzerinde (ayçiçeği ve sorgum) bitki büyümesi üzerindeki olası etkilerinin değerlendirilmesidir. Ek olarak, mikroplastiklerin Glomus mosseae varlığında etkisi ve benzer şekilde artan sıcaklığın etkisi de gerçek çevre koşullarına yaklaşmak için kapsama dahil edilmiştir. Sonuçlar yerleşim yerlerinin en düşük mikroplastik içeriğine (ortalama = 3378 öğe/kg) sahip olduğunu, en yüksek seviyenin ise rekreasyonel bölgelerde (ortalama = 7956 öğe/kg) bulunduğunu ortaya koymuştur. Şaşırtıcı bir şekilde, en yüksek içerik 9332 öğe/kg ile bir ormanlık alanda (Belgrad ormanı) saptanmıştır. Bitki büyümesi üzerindeki etkileri ise; topraktaki düşük seviyedeki mikroplastiklerin (%0,4 w:w) bitki büyümesini arttırırken, artan miktarlarda süreci önemli ölçüde yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Glomus mosseae ise bitki büyümesini desteklemiş olmasına rağmen mikroplastik etkisinin eğilim olarak etkilenmediği görülmüştür. Yüksek sıcaklığın ise ayçiçeği büyümesini azaltırken, sorghum bitkisinde artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microplastics have been identified in various ecosystems including terrestrial environments. Once they enter the terrestrial systems, they may affect the soil properties as well as soil organisms. Even though the number of studies that investigate the abundance and the effects of MPs is increasing, there are still gaps regarding their abundance and effects, especially in soil systems. This research investigates the evaluation of MPs abundance in human-influenced soils to reveal the impact of different anthropogenic activities on soil MP contamination. For this purpose, three main categories as industrial, residential, and recreational areas were considered and samples were collected for each category from Istanbul, Turkey. Another subject of interest was the possible effects of different levels of MPs in soils on plant growth of two crop plant species; sunflower and sorghum. Additionally, the effect of MPs in the presence of Glomus mosseae (AMF species) and the effect of increased temperature was also assessed to stimulate a more real-environmental conditions. Results showed that the residential areas had the lowest MP content (mean = 3378 items/kg), while highest abundance was found in recreational zones (mean = 7956 items/kg). Surprisingly, the highest content was found in a forest area (Belgrade Forest) with 9332 items/kg. Effects on plant growth were observed as; low-level MPs (0.4% w:w) in soil enhanced overall plant growth while increasing amounts significantly hindered the process. Glomus mosseae supported the plant growth but the trend remained the same. Increased temperature hindered sunflower growth while promoting sorghum plants.