Ücretlilerin vergilendirilmesinin anayasal vergileme ilkeleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of taxation of chargeers in constitutional taxation principles
- Tez No: 804757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Vergiler kamu harcamalarının finansmanında önemli bir gelir kaynağıdır. Vergilendirme yetkisi ise devletlerin kullandığı yine önemli bir egemenlik erkidir. Bu erk sınırsız olarak kullanıldığında birçok soruna sebebiyet verebilir. Vergilendirme yetkisinin sınırlandırıcıları olarak kanunlar ve vergilendirme ilkelerinden söz edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti'nde başta 1982 Anayasası olmak üzere muhtelif birçok kanunda vergisel düzenlemelere yer verilmiştir. 1982 Anayasası'nda vergi ile ilgili hükümler,“Siyasi Haklar ve Ödevler”içinde“Vergi Ödevi”başlığı altında 73. madde de dört bent halinde düzenlenmiştir. Bu maddede birçok vergileme ilkesi yer almaktadır. Bu ilkeler, vergilemede genellik ilkesi, vergilemede mali güç ilkesi, vergilemede eşitlik ilkesi, vergilemede sosyal devlet ilkesi, vergilemede adalet ilkesi, vergilemede kanunilik ilkesi ve vergilemede hukuki güvenlik ilkesidir. Hukuki güvenlik ilkesi de kendi içerisinde geriye yürümezlik, belirlilik, kazanılmış haklara saygı, kıyas yasağı olarak sınıflandırılabilir. Türk vergi sisteminde farklı sınıflandırmalar ve bunlara bağlı olarak farklı vergiler mevcuttur. Türk vergi sistemi gelir, servet ve harcama olmak üzere üç gruba ayrılır. Bunlardan en önemlisi gelirdir. Bu çalışmada gelirin unsurları yedi alt başlıkta incelecek ve ücretliler üzerinde ayrıntılı değerlendirme yapılacaktır. Çalışmanın amacı ücretlilerin vergilendirilmesinin Anayasal vergileme ilkeleri nezdinde ele alarak, mahkeme kararları ışığında değerlendirmeler yapmak, birtakım sorunları tespit etmek ve önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Taxes are an important source of income in financing public expenditures. The taxation authority is an important sovereign power used by the states. When this power is used unlimitedly, it can cause many problems. Laws and taxation principles can be mentioned as the limiters of taxation authority. In the Republic of Turkey, tax regulations have been included in many laws, especially the 1982 Constitution. In the 1982 Constitution, tax-related provisions were arranged in four paragraphs in Article 73 under the title of“Tax Duty”in“Political Rights and Duties”. This article contains many taxation principles. These principles are the principle of generality in taxation, the principle of fiscal power in taxation, the principle of equality in taxation, the principle of social state in taxation, the principle of justice in taxation, the principle of legality in taxation and the principle of legal security in taxation. The principle of legal security can also be classified as non-retroactivity, certainty, respect for vested rights, and prohibition of comparison. The Turkish tax system has different concepts and different taxes depending on them. The Turkish tax system is divided into three groups: income, wealth and expenditure. some of the most important income. The elements of this income will be examined under seven sub-headings and detailed evaluations will be made on the screenings. The aim of the study is to make evaluations to store the court decisions, to identify some irregularities and to be here, by considering the constitutional taxation criteria of the reduction of taxation.