Electoral success of the justice and development party: The Role of political appeal and organization
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçim başarıları: Siyasi çağrının ve örgütün rolü
- Tez No: 804797
- Danışmanlar: PROF. DR. PAUL TAGGART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Ak Parti, İslamcı Milli Görüş geleneğinden ayrılan yenilikçi bir grup tarafından 2001 yılında kurulmuş ve 2002 yılında iktidara gelmiştir. Parti ve lideri Erdoğan birçok toplumsal, ekonomik ve siyasi bunalıma rağmen 2002 ve 2014 yılları arasında %35-50 arasında değişen düzeylerde oy alarak iktidarda kalmayı başarmıştır. İslamcı partilerin“normalleşmesine”ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçimlerde gösterdiği önceden görülmemiş bu başarıya ilişkin literatür çoğunlukla ekonomik ve toplumsal-yapısal nedenlere odaklanmıştır. Bu tezin amacı cari açıklamaları parti özneliğinin rolüne, yani Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasal çağrısına ve örgütlenmesine, odaklanarak tamamlamaktır. Araştırma, büyük çoğunluğu Ak Parti'nin ülke sathındaki değişik örgütlerinden ve hiyerarşik düzeylerinden gelen 50 civarında katılımcıyla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Tezde partinin“alt-popülist”siyasi çağrısının Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ülkenin dar gelirli, toplumsal olarak çeperlerde konumlanan ve taşralı çoğunluğu ile olan ilişkisini güçlendirdiği ileri sürülmektedir. Parti liderliği (İslamcı parti normalleşmesinin doğurduğu çoğulculaşmanın bir sonucu olarak) yerel örgütleri ve seçmen tabanı içerisinde yer alan farklı unsurları sıkı şekilde denetlenen, yalnızca seçim dönemlerinde değil sürekli etkin, geniş ve yaygın bir üye örgütlenmesi yoluyla denetim altında tutmayı başarmıştır. Partinin şahısçıl liderliği bu büyük üye örgütlenmesini siyasi pazarlama teknikleriyle de desteklemiştir. Sonuç olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi kitle ve seçkin temelli örgütlenme modellerini kaynaştıran bir“şahısçıl üye partisi”haline gelmiştir. Tez alt-popülist bir çağrının şahısçıl üye partisi ile kaynaştırılmasının seçimlerde başarılı olabilecek bir İslamcı parti normalleşmesi için elverişli bir siyasi öznelik kipliği olduğunun altını çizmektedir. Bu araştırmanın diğer bir çıkarımı ise seçkin temelli örgütsel modellerin ve sermaye yoğun kampanya tekniklerinin yükselişine rağmen, özellikle eşitsiz ve bileşik sosyo-ekonomik gelişmenin belirleyici olduğu ülkelerde, kitle partisi modelinin bazı özelliklerinin seçim başarıları ve siyasi direnç için hala vazgeçilmez olduğudur.
Özet (Çeviri)
The Justice and Development Party (JDP – Adalet ve Kalkınma Partisi) in Turkey was founded by a reformist spin-off from the Islamist National View (Milli Görüş) tradition in 2001 and came to power in 2002. Between 2002 and 2014, the JDP and its leader Erdoğan remained in power by receiving 35–50% of all votes in several elections despite many social, economic and political crises. The literature on the“normalization”of Islamist politics and the JDP's unprecedented electoral resilience in Turkey overwhelmingly focused on the economic and social-structural reasons. This dissertation aims to complement existing explanations by focusing on the role of party agency: the political appeal and organization of the JDP. The research relied on in-depth interviews with around 50 participants, the overwhelming majority of which came from various hierarchical levels and branches of the JDP across Turkey. It is argued that the party's“low-populist”political appeal/style consolidated the JDP's connection with the low-income, peripheral and provincial majority of the country. The JDP leadership also encapsulated divergent segments within the party organization and within its electoral base (the pluralization caused by Islamist party normalization) through a tightly controlled, year-round active, large and pervasive membership organization. The personalistic leadership of the party supported this massive membership organization with political marketing techniques. As a result, the JDP became a“personalistic membership party”, which blended mass and elite-based party models. Thus, the dissertation highlights the combination of a“low-populist”appeal with a“personalistic membership party”as a convenient mode of agency for electorally succesful Islamist party normalization. Another implication of the research is that despite the rise of elite-based party models and capital intensive campaign techniques, particularly in the developing world which is characterized by uneven socio-economic development, various traits of the mass party model are still indispensable for electoral success and political resilience.