A comparative analysis of the success of conservative political parties in democratic processes: A case study of Türkiye and Pakistan
Demokratik süreçlerde muhafazakar siyasi partilerin başarısının karşılaştırmalı analizi: Türkiye ve Pakistan örneği
  1. Tez No: 908028
  2. Yazar: DANIAL SHOUKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YUSUF ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Türkiye ve Pakistan'daki muhafazakâr siyasi partilerin farklı başarılarını, karizmatik liderliğin kilit bir faktör olarak rolüne odaklanarak karşılaştırmalı vaka çalışması analizi yoluyla incelemektedir. Muhafazakâr hareketler küresel çapta önem kazanmıştır. Türkiye'de, Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) örneğinde olduğu gibi, muhafazakâr partiler önemli seçim başarıları elde ederken, Pakistan'da Jamat-e-Islami (JI) ve Jamiat Ulema-e-Islam (JUI-F) gibi partiler benzer sonuçlara ulaşmakta zorlanmışlardır. Bu çalışmada cevaplanan soru, Türkiye'deki muhafazakâr siyasi partilerin neden büyük bir başarı elde ettiği, ancak Pakistan'daki muadillerinin bunu başaramadığıdır. Bu soruyu cevaplamak için Max Weber'in otorite teorisi kullanılmıştır. Öncelikle siyasi yelpaze kavramı tartışılmış; ardından gözlem altındaki ülkeler üzerinde uygulanmıştır. Araştırma, her iki ülkenin muhafazakâr temellerini, bağımsızlık sonrası yönetimlerini ve muhafazakâr politikalara kaymalarını inceleyerek, bu ülkelerin siyasi yelpazesini ve sosyo-politik manzaralarını derinlemesine incelemektedir. Benzer başlangıçlara rağmen, bu iki ülke önemli ölçüde farklılaşmıştır; Pakistan askeri yönetim yaşarken, Türkiye merkezi laik bir liderliğe yönelmiştir. 2000 sonrası Türkiye'nin dinamikleri Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği altında değişirken, Pakistan'daki muhafazakâr partiler aynı başarıyı tekrarlayamamıştır. Weber'in otorite teorisine dayanarak, bu araştırma, Türkiye'de Erdoğan gibi karizmatik liderlerin muhafazakâr siyasi partilerin başarısında belirleyici olduğunu öne sürmektedir. Siyasi liderlerin konuşmaları ve parti belgeleri üzerine nitel bir araştırma analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, literatürdeki bir boşluğu doldurması ve yeni bir perspektif sunması açısından değerlidir. Pakistan'daki muhafazakâr siyasi partilerin başarısızlığına dair birçok farklı neden tartışılmış olsa da, bu çalışma ele alınmamış yeni bir nedeni vurgulamakta ve bu partilerin üzerinde çalışabilecekleri ve mücadele edebilecekleri yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışmada sunulan öneriler, politika yapıcılar için de faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the divergent success of conservative political parties in Türkiye and Pakistan through comparative case study analysis with a focus on the role of charismatic leadership as a key factor. Conservative movements have gained prominence globally, with nations like Türkiye seeing significant electoral success, exemplified by Recep Tayyip Erdoğan's Justice and Development Party (JDP), while similar parties in Pakistan, such as Jamat-e-Islami (JI) and Jamiat Ulema-e-Islam (JUI-F), have struggled to achieve comparable results. The question answered here is why conservative political parties in Türkiye had significant success but their counterparts in Pakistan did not. Max Weber's theory of authority has been used to answer this question. First the concept of political spectrum has been discussed; later it has been implemented on the countries under observation. The research digs down into the study of the political spectrum and socio-political landscapes of both countries, examining their conservative foundations, post-independence governance, and shifts towards conservative politics. Despite similar beginnings, the countries diverged significantly, with Pakistan experiencing military rule and Türkiye moving towards centralized secular leadership. Post-2000, the dynamics of Türkiye changed under the leadership of Recep Tayyip Erdoğan, whereas in Pakistan, the conservative parties could not replicate the same success. Drawing on Weber's theory of authority, the research posits that charismatic leaders like Erdoğan in Türkiye have been pivotal in the success of conservative political parties. The qualitative research analysis of the speeches of political leaders and the party documents has been done. The results of this paper are valuable because they give a whole new perspective and fill a lacuna in the literature. Because many other different reasons for the loss of conservative political parties in Pakistan have always been discussed, this new one hasn't been touched on, and this gives them a whole new perspective to work with and struggle with. Now policymakers can benefit from the recommendations in this paper.