Değişik konsantrasyonlardaki heparinin eritrosit deformabilitesi ve kan viskozitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 80485
  2. Yazar: ÖMER FARUK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
- k3 ÖZET Farklı konsarıtrasyonlardaki heparinin kan viskozi tesi ve eritrosit def ormabili tesi üzerindeki etkisini araş tırdık. 1D sağlıklı erkek kanı, antikoagulan olarak 12,5 i.ü./ 1 \j.v. heparin Iilüüuüi ile alındı. Hu L, % kb'u y e L 1 r i idi k Len sonra kan dört gruba ayrılarak tampon solüsyon ve 1Q, 5Ü, 1DD i.ü. kansantrasyanlardaki heparin ilave edildi.“ Harkness Coulter”viskometresi ile plazma ve kan viskozite katsayıları, stroskopik kayıt santrifüjü ile beş dakika boyunca her bir dakikalık periyod için kanın sedimantasyon hızı tayin edildi. Heparinin kan viskozitesini, plazma viskozitesine göre anlamlı olarak arttırdığı saptandı. Hanın sedimantasyon hızının birinci ve beşinci daki ka değerlerinin her ikisinde de, heparinli kan örneklerinin tampon lu kan örneklerine göre anlamlı olarak daha düşük se viyede sedimente olduğu görüldü. Heparinin, kan viskozitesini yükseltmesi ve sediman tasyon hızını azaltması ile, heparinin eritrosit deformabili- tesini azalttığı sonucuna varıldı, kan viskozitesi ve Hct - 1 (%.dak ) değerleri arasında bir ilişki gözlendi. Oyleki; Eritrosit toplanma hızı azaldıkça viskozite artmakta idi.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In this study, the effects of different consantra- tions of heparin on RBC def amiability was investigated. Blond samples were obtained from 1D healty male subjects 12,5 i.u./1 cc heparin was added. The Hct values were ad justed to k5%. The blood samples then were divided into k groups containing a buffer solution and 1D, 50, 100 i.u. of heparin. l/iscosity was determined by means of“Harkness Coulter”viscometer. Sedimantation rate per minute was mea sured by stroscapic recording centrifuge for five minutes. Heparin was found to increase blood viscosity signi ficantly than that of plasma. The first and the fifth minute sedimantation rate values the heparinized samples were found to be significantly lower than that of buffer solution added samples. The increase in viscosity and the decrease in the sedimantation rate indicated that on the def ormability of red blood cells were impaired by heparin. The blood viscosity _ i was found to be proportional with Hct % min values, so that when the viscosity increased, then the packing rate of eryth rocytes decreased.