Sismik etkiler altında köprü ayaklarında zemin kazık yapı etkileşimi örneği
Example of soil pile structure interaction at bridge piers under seismic effects
- Tez No: 804858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Çalışmada kazıkların dinamik koşullar altındaki davranışını, zemin ile etkileşimi dikkate alınarak araştırılması amaçlanmıştır. Yapı-zemin etkileşimi için literatürde genelde iki yöntem kullanılmaktadır. Biri yapı zeminin eylemsizlik etkileşimi, diğeri ise kinematik etkileşimdir. Sismik etkinin iletişimini (akışını) sağlayan ve gerçeğe en yakın sonucu veren doğrudan yöntem tercih edilecektir. Kinematik etkileşimde ise sismik etkinin sadece radye temeline kadar etki ettiğini ve yapıya etki ettirilmeden ve rijit temelden dolayı değişime uğramadan zemine dönüşümünü sağlayan bir yöntem olması göz önüne alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the behavior of piles under dynamic conditions by considering their interaction with the soil. Two methods are generally used in the literature for the structure-soil interaction. One is the inertial interaction of the building ground and the other is the kinematic interaction. The direct method that provides the communication (flow) of the seismic effect and gives the closest result to the reality will be preferred. In the kinematic interaction, it will be considered that the seismic effect only affects the raft foundation and that it is a method that allows the transformation to the ground without being affected by the structure and without changing due to the rigid foundation.