Vertical ground motion influence on seismically isolated and unisolated bridges
Depremin düşey bileşeninin, sismik olarak izole edilmiş ve edilmemiş köprülere olan etkileri
  1. Tez No: 269565
  2. Yazar: NAİM ESER REYHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde yedi farklı depremin düşey bileşenlerinin sismik olarak izole edilmiş köprülere olan etkileri incelendi.İlgili değerlendirmelerden biri depremin düşey bileşen kuvvetinin sismik olarak izole edilmiş köprüye olan etkisinin hesaplanmasıdır. Bu tez, özet olarak, depremin düşey bileşeninin sismik olarak izole edilmiş ve edilmemiş kompozit çelik köprünün (KÇK) davranışları üzerine olan etkileri özel olarak seçilmiş depremler vasıtasıyla incelemektedir. İncelenen köprü 30m uzunluğunda üç açıklıktan, her aksta kazık destekli radye temel ile bütünleşik iki adet beton ayaktan oluşmaktadır. Pratikte de genel olarak kullanılan ve çelik kirişlerin altına yerleştirilmiş, dokuz farklı kurşun çekirdekli kauçuk izolatör (KÇKI) ile izole edilmiş KÇK'lerin analizleri yapıldı. Analizler sonrası, izole edilmiş KÇK ile izole edilmemiş olan arasında da karşılaştırılmalar yapıldı. Deprem kayıtları, köprü için asıl yük kaynakları olarak planlandı. Bu nedenle, her iki durumdaki köprü, depremin üç bileşeni ile yüklenme durumu karşısında nasıl tepki verdiklerini anlayabilmek amacıyla bu şekilde yüklendi. Direktivite özelliği bulunan yedi farklı deprem seçildi. Seçilen depremleri kullanarak, değişik türdeki izolatörler arasında tatmin edici bir karşılaştırma yapmayı sağlayabilecek sayıda birçok analiz yapıldı. Analizler iyi bilinen yapısal analiz program (YAP) SAP2000 kullanılarak yapıldı. Sismik olarak izole edilmiş ve edilmemiş analitik modeller, doğrusal elastik olmayan zaman tanım alanı hesap yöntemiyle analiz edildi. YAP'tan düşey ve yatay deprem bileşenlerinin etkileri sonucu elde edilen analiz çıktıları kullanılarak, ayaklarda ve izolatörlerde bulunan düşey kuvveti ve orta açıklıkta bulunan kirişin açıklık ortası eğilme momenti belirlendi. Son olarak, depremin sadece yatay bileşenlerinden ve hem yatay hem de düşey bileşenlerinden oluşan yüklemelerle alınan sonuçların karşılaştırılması sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study influences of vertical ground motion on seismically isolated bridges were investigated for seven different earthquake data. One assessment of bearing effect involves the calculation of vertical earthquake load on the seismically isolated bridges. This paper investigates the influence of vertical earthquake excitation on the response of briefly steel girder composite bridges (SCB) with and without seismic isolation through specifically selected earthquakes. In detail, the bridge is composed of 30m long three spans, concrete double piers at each axis supported by mat foundations with pile systems. SCBs which were seismically isolated with nine commonly preferred different lead-rubber bearings (LRB) under each steel girder were analyzed. Then, the comparisons were made with a SCB without seismic isolation. Earthquake records were thought as the main loading sources. Hence both cases were exposed to tri-axial earthquake loads in order to understand the effects under such circumstances. Seven near fault earthquake data were selected by considering possession of directivity. Several runs using the chosen earthquakes were performed in order to be able to derive satisfactory comparisons between different types of isolators. Analytical calculations were conducted using well known structural analysis software (SAS) SAP2000. Nonlinear time history analysis was performed using the analytical model of the bridge with and without seismic isolation. Response data collected from SAS was used to determine the vertical load on the piers and middle span midspan moment on the steel girders due to the vertical and horizontal component of excitation. Comparisons dealing with the effects of horizontal only and horizontal plus vertical earthquake loads were introduced.