Arteriosklerotik demansda psikometrik test sonuçları
- Tez No: 80496
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
- 66 - ÖZET Erken gençlik döneminden sonraki kognitif fonksiyonla] da görülen belirgin gerileme ve giderek artan organik bozulnn lar; biyokimyasal, e lektrof izyolo j ik, nöroradyo loj ik ve nöro- psikolojik yöntemlerle araştırılmaktadır. Serbest çizim, kopye etme, algılama, spasyal beceri, dikkat, konsantrasyon ve bellek yeteneklerini içeren organi- site testler; klinikte“demansiyel sendrom”tanısı konulan yaş ortalaması 64 + 9.89 olan 24 hastaya uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, bilgisayarlı tomografi incelemesinde; KORTİ- KAL ATROFİ, YAYGİN KORTİKAL ATROFİ, KORTİKAL ATROFİ + VENTRİ- KÜL GENİŞLİĞİ olduğu bildirilen raporlarla ayrı ayrı karşılaş tırılarak organisite testlerin duyarlığı aranmıştır. Genel değerlendirme yapılan bilgisayarlı tomografi sonuçları sayı sal olarak kar şı laş tınlamamış tır. Demans grubunda % 54. 17 'de bulunan KORTİKAL ATROFİ + VENTRİKÜL GENİŞLİĞİ olan hastaların testlerinde İLERİ BOZULMA larm fazla olduğu görülmüştür. Lokalizasyon veren testlerin hata skorları ve hata türleri arasında ileri anlamlılık elde edilmiştir. Yaşlı normal kontrol grubunda test performansı literatürde belirtilenin aksine normal bulunmuştur.67 - Özellikle kısa zaman bellek bozuklukları ve Reitan Afazi Testindeki isim bulamama, apraksi, aritmetik yapamama ve vücut şemasında bozulma; Alzheimer tipi demans ve diğer demans türlerinin ayrılmasında nöropsikolog ve hekim için soı derece önemlidir. Bilgisayarlı Tomografide normal bulunan 7 kişilik ara gruptan elde edilen SINIRDA BOZULMA Türü, test skorlarının hastalığın erken döneminde görülebileceği ihtima lini kuvvetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
- 6! SUMMARY The obvious retardation and increasing organic disordi seen in cognitive functions after early adolescence are beinj investigated by biochemical, electrophysiological, neuro- radiological and neuropsychological methods. The organicity test including free drawing, copying, perception, spatial abilities, carefulness, concentration anc memory abilities were examined on 24 patients with“dementia! syndrome”diagnosis having an average age of 64 + 9.89. The results in computerized tomography research have been compare seperately with reports of cortical atrophy, generalised cortical atrophy, the combination of cortical atrophy and ventricule enlargement to research the accuracy of the organicity tests. The results of computerized tomography thai have undergone a general interpretation could not have been compared numerically. In the tests of patients in the dementi groups with % -54.17 having cortical atrophy and ventricule enlargement, more severe disorders were observed. An increased relation was found between the error scores and error types of the subjects that gave localizatioi The test performance of the old age normal control group (contradictory to its literature) was normal.- 69 - Especially in the short term memory disorders, and in the Reitan Aphasia Test, inability to recall names correctly apraxia, inability to arithmetic and disorder in body schema were very significant for the neuropsychologist and clinicia in seperating Alzheimer type dementia and other dementia typ The borderline disorder type test scores obtained froi a subgroup of 7 who have proved normal in computerized tomo graphy is increasing the possibility that they can also be seen in early stage of dementia.