Günümüzde veneral hastalıkların bulaşma kaynakları ve durumu
- Tez No: 80497
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
- 82 - ÖZET Sifilisli olguların genel değerlendirmesini yapmak ve infeksiyon kaynaklarını saptamak için yaptığımız çalışmada 1973-1982 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği ve SSYB Ahırkapı Zührevi Hastalıklar Hastanesinde be lirlenen 992 sifilisli hastanın kayıtları dosyalarından geriy dönük ep idemiyo lo j ik yöntemlerle incelenmiştir. Olgularımızda elde ettiğimiz sayısal değerler, demogra fik özellikler, hastalık devreleri ve lezyonlar gibi klinik bulgular, belirleyebildiğimiz infeksiyon kaynakları hakkında ki veriler değerlendirilerek sonuçlar, çoğunluğunu yabancı araştırmaların oluşturduğu diğer çalışmalarla karşılaştırıl- mış tır. Elde ettiğimiz sonuçlarla literatür bilgiler ve diğer araştırma sonuçları arasında genel anlamda bir benzerlik sap tanmış, bu tür çalışmanın, ülkemizdeki eksikliği bir ölçüde giderilerek araştırmamızın ilerki çalışmalara bir baz oluştu racağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY In this study, to make the general evaluation and to determine the infection sources of the syphilitic cases, the records of the 992 infected person between the years 1973- 1982 at the“Is t. Ün. İs t. Med. Facul ty Dermatologycal Clinic”and“Ministry of Health, Venereal Disease Hospital”have been studied with a retrospective epidemiologycal method. The datas relative to the clinical results as lesions, disease stages, demografic spe si f ications, numeral values and the infection sources which we have determined has been evaluated and the results has been compared with the other studies mostly from the foreign sources. Between the results procured, the liieraty datas and the results of the other researches, a similarity has been observed and we have concluded that with the reduction of the insufficiency of the studies in this manner in our country our research can be a step for the future studies.