Yetişkin bireylerde stres düzeyinin hedonik açlık ve duygusal yeme üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of stress level on hedonic hunger and emotional eating in adult individuals
- Tez No: 804972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AÇIKGÖZ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Türkiye genelinde sosyal medya ve internet üzerinden ulaşılan yetişkin bireylerin stres düzeyini, hedonik açlık durumlarını, duygusal yeme durumlarını karşılaştırmak ve bu faktörler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Covid-19 pandemisi nedeniyle online olarak yürütülen bu çalışmaya toplam 212 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri iletilen online anket linki aracılığıyla, stres düzeyi, Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği (ASÖ); hedonik açlık, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ); Duygusal yeme, Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin %13,2'si erkek, %86,8'i kadındır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 25,4±6,16 yıldır (E: 28,3±6,82 yıl, K: 25,0±5,95 yıl). Bireylerin %25,5'inin stresle başa çıkamadığı saptanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %77,4'ünün hedonik açlık düzeyinin yüksek olduğu tespit edilmiştir (E: %50, K: %81,5). Çalışmaya katılan bireylerin DYÖ puanı ortalamaları 12,6±7,31 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the stress level, hedonic hunger and emotional eating status of adult individuals reached via social media and the internet throughout Turkey and to evaluate the relationships between these factors. A total of 212 participants, 28 men and 184 women, were included in this study, whose research questionnaire was conducted online due to the Covid-19 pandemic. The study was planned as a cross-sectional study. The general information, dietary habits and anthropometric measurements of the participants were obtained through the online survey link. Stress Level, Perceived Stress Level (PSS); hedonic hunger, Power of Food Scale (PFS); Emotional eating was assessed with the Emotional Eating Scale (EES). The individuals participating in the study are %13,2 male and %86,8 female. While the mean age of the men participating in the study was 28,3±6,82 years, the mean age of the women was determined as 25,0±5,95 years. 25,5% of the individuals participating in this study cannot cope with stress. It was determined that 77,4% of the individuals participating in the study had a high hedonic hunger (M: 50%,F: 81,5%). The mean EES score of the individuals participating in the study was found to be 12,6±7,31.