Karanlık üçlü kişilik özellikleri, algılanan stres düzeyi ve depresyon ilişkisinde sosyal medya bağımlılığının aracı rolü
  1. Tez No: 766309
  2. Yazar: FATİH YURDALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAZZEZ MERVE AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bireyler hayatları boyunca birçok psikolojik rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bireylerde bu psikolojik rahatsızlıklar bireysel ya da çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bireysel faktörler genetik yatkınlık, mizaç ya da kişilik özellikleri bağlamında açıklanırken, çevresel faktörler stres kavramı çerçevesinde açıklanabilmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında da bireysel faktörlerden birisi olan kişilik özellikleri ve çevresel bir faktör olan algılanan stres düzeyinin sosyal medya bağımlılığının aracı etkisinde depresyon üzerinde yordayıcı olup olmadığının bulunması amaçlanmıştır. Kişilik çok geniş bir kavram ve tüm kişilik tipleri incelenemeyeceğinden dolayı karanlık üçlü kişilik özellikleri olarak adlandırılan makyavelizim, narsisizm ve psikopati kişilik özellikleri olarak seçilmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda 320 katılımcıya ulaşılmış ve katılımcılara bilgilendirilmiş onam formu, kişisel bilgi formu, Karanlık Üçlü Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri sunulmuştur. Araştırma verileri bağlantısız t testi, tek yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Yol Analizi araçlığıyla raporlandırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre birçok demografik değişken ölçek toplam ve alt boyutlarına göre farklılaşmakta ve birçok ölçek toplam puanı ve alt boyutları anlamlı ilişkiler göstermektedir. Gerçekleştirilen yol analizi sonucunda ortaya konan araştırma modelinin kabul edilebilir sınırlar içinde olmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte, makyevelizim kişilik özelliği ve algılanan stres düzeyinin sosyal medya bağımlılığı aracı etkisinde depresyonu yordadığı bulunmuştur. Narsisizm ve psikopati kişilik özelliklerinin ise herhangi bir yordayıcı etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular tartışılmış, klinisyenlere ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals may face many psychological disorders throughout their lives. These psychological disturbances in individuals may arise due to individual or environmental factors. While individual factors are explained in the context of genetic predisposition, temperament or personality traits, environmental factors can be explained within the framework of the concept of stress. In this thesis study, it is aimed to find out whether personality traits, one of the individual factors, and the perceived stress level, which is an environmental factor, are a predictor of depression in the indirect effect of social media addiction. Personality is a very broad concept and since all personality types cannot be studied, the dark triple personality traits of Machiavellian, narcissism and psychopathy were chosen as personality traits. In line with the purpose of the study, 320 participants were reached and informed consent form, personal information form, Dark Triad Scale, Social Media Addiction Scale-Adult Form, Perceived Stress Scale and Beck Depression Inventory were presented to the participants. The research data were reported using the linkless t test, one-way ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Path Analysis. According to the results obtained, many demographic variables differ according to the total and sub-dimensions of the scale, and many scale total scores and sub-dimensions show significant relationships. As a result of the road analysis, it was determined that the research model created was not within acceptable limits. On the other hand, it was found that the makyevelian personality trait and perceived stress level predicted depression in the indirect effect of social media addiction. It was concluded that narcissism and psychopathy personality traits did not have any predictive effect. The findings obtained as a result of the research were discussed and various suggestions were made to clinicians and researchers.