Escherichia Coli'nin hemaglütinasyon yapma özelliği ve hastalık tanısındaki değeri
- Tez No: 80502
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KASIMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
39 ÖZET Çalışmamızda, dışkı, idrar, cerahat, balgam, vagina salgısı ve boğaz salgısından izole edilen 370 Escherichia coli suşunun hemaglütinasyon yapma özellikleri incelenmiş; ve bu suşlar oluşturdukları hemaglütinasyon tiplerine göre ETEC, FEEC ve“I”pilusu içeren Escherichia coli suşları olarak değerlendirilmişlerdir. İncelenen suşlardan 84'ünün (% 22) ETEC, 83'ünün (% 22.4)“I”pilusu içeren Escherichia coli, 18'inin (% 4.8) FEEC suşları olduğu saptanmıştır. ETEC suşlarından 50'sinin (% 13.5) CFA/I, 34'ünün (% 9.2) CFA/II içerdiği belirlenmiş tir. 50 suş, kullanılan eritrositlerden hiçbiriyle hemaglütinasyon vermemiş, 185 susta ise bir Özellik göstermeyen anlam sız hemaglütinasyon reaksiyonları gözlenmiştir. Dışkıdan izole edilen EPEC suşlarından 16'sınm (% 17.7) aynı zamanda enterotoksijen oldukları anlaşılmıştır. Dışkı kaynaklı EPEC s er ot ipi er inden olmayan suşlar arasında ETEC suşlarının oranı ise daha yüksek bulunmuştur (% 31). Dışkı kaynaklı EPEC suşlarından 15'inin (% 16.6)“i”pilusu içeren Escherichia coli olduğu, EPEC olmayan suşlardan ise 11 inin (% 11)“i”pilusu içeren Escherichia coli, yedisinin (% 7) FEEC suşları olduğu saptanmıştır. İdrardan izole edilen Escherichia coli suşlarından33'ünün (% 22) ETEC, 46'sının (% 30.6)“I”pilusu içeren Escherichia coli, 11'inin (% 7.3) FEEC suşları olduğu belirlenmiştir. Cerahatten izole edilen üç suş ile vagina salgısından izole edilen bir suşda ETEC suşları olarak değerlendirilmiş,“I”pilusu içeren Escherichia coli suşlarının, cerahat, balgam, vagina salgısı ve boğaz salgısından izole edilen Escherichia coli suşları arasında en çok rastlanan suşlar ol duğu belirlenmiştir. Ayrıca, CFA/I içeren ETEC ve FEEC suşlarının değerlendirmesinde önem taşıyan insan eritrositlerinin hemaglüt inasyon deneylerinde, A, B ve 0 grubundan insan eritrositieriyle alınan hemaglüt inasyon sonuçları karşılaştırılmış; bu suşlardan bir çoğunun muhakkak ya A grubundan veya u grubundan eritrositlerle hemaglütinasyon verdiği gözlendiğinden bu iki insan eritrositinin hemaglütinasyon deneylerinde kullanılması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 41 SUMMARY Hemagglutination activity of 370 Escherichia coli strains isolated from various specimens, such as stool, urine, pus, sputum, throat and vaginal swabs were examined. These strains were classified as ETEC, FEEC and E.coli possesing“Type I”pilus-according to their hemagglutination patterns. Of the.se strains, 84 (22 %) determined as ETEC,. 83 (22.4 %) as“Type I”pilus+ E.coli, 18 (4.8 %) as FEEC. Among the ETEC strains, 50 (13.5 %) possessed CFA/I, 34 (9.2 %) possessed CFA/II. 50 E.coli strains did not hemagglut inate either one of the erythrocytes used; the rest of 185 strains gave hemagglutination reactions with no meaning. I 16 (17.7 %) EPEC strains from stool were found to be enterotoxigenic at the same time. The ratio of ETEC strains among non-EPEC strains from stool specimens was found higher (31 %). than those of EPEC strains. 15 (16.6 %) EPEC strains with stool origin were found to be“Type I”pilus E.coli. 11 (11 %) strains possessed“Type I”pilus and 7 (7 %) strains were classified as FEEC among the non-EPEC stool isolates. 33 (22 %) strains identified as ETEC strains, 46 (30.6 %) strains as“Type I”pilus+ E.coli, 11 strains (7.3 %) as FEEC strains among E.coli strains isolated from urine.42 - Three strains out of E.coli strains isolated from pus, and one strain out of E.coli strains isolated from vaginal swab were found to be ETEC. Most commonly encountered E.coli strains from pus, sputum, throat and vaginal swabs-were“Type I”pilus E.coli. In addition, the hemagglutination reactions obtained with the human group A, B and 0 erythrocytes were compared with each other. It should be noted that most of the CFA/l ETEC strains and EEEC strains gave MRKA w ith either human group A or 0 erythrocytes. Therefore, it is ideal to use human group A and 0 erythrocytes together for the hemaggluti nat ion tests.