Adölesan idiyopatik skolyozun cerrahi karar aşamasında tüm omurga manyetik görüntülemeden elde edilen ölçümler etkin midir?
  1. Tez No: 805043
  2. Yazar: ARMAĞAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR NABİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Radyografi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG), idiyopatik skolyozun teşhisinde, ölçülmesinde, izlenmesinde ve tedavisine rehberlik edilmesinde anahtar modalitelerdir (1). Seri radyografiler, skolyotik omurganın zaman içindeki ilerlemesini karşılaştırmak için bir imkan sağlar, tedavi etkinliğinin değerlendirilmesine yardımcı olur ve cerrahi karar vermeyi etkiler (2). Bununla birlikte, belirli durumlarda, özellikle uzun bir süre boyunca seri düz radyografi veya tekrarlı BT taramaları gerektiğinde, radyasyona maruz kalmanın kümülatif bir etkisi olabilir. MRG, omurganın anormal eğriliği ile karakterize edilen bir durum olan skolyozun değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılır. MRG'de radyasyon bulunmaması, iyonlaştırıcı radyasyonun potansiyel zararlı etkilerine karşı daha duyarlı olabilecek hamile kadınlar ve çocuklar gibi savunmasız popülasyonların görüntülenmesi için özellikle avantajlıdır. Amaç: Çalışmamızda AIS'in cerrahi karar verme aşamasında tüm omurga MR görüntülemesinin eğilme açıları ile korele olup olmadığını ve elde edilen ölçümlerin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Yöntemler: Hastaların X-ray, eğilme grafisi ve MR'dan elde edilen majör ve minör eğri Cobb açıları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiography, computed tomography (CT), and magnetic resonance imaging (MRI) are key modalities in diagnosing, measuring, monitoring, and guiding the treatment of idiopathic scoliosis (1). Serial radiographs provide an opportunity to compare the progression of the scoliotic spine over time, help evaluate treatment efficacy, and influence surgical decision making (2). However, in certain situations, radiation exposure can have a cumulative effect, especially when serial plain radiography or repeat CT scans are required over a long period of time. MRI is commonly used in the evaluation of scoliosis, a condition characterized by abnormal curvature of the spine. The absence of radiation in MRI is particularly advantageous for imaging vulnerable populations such as pregnant women and children, who may be more sensitive to the potentially harmful effects of ionizing radiation. Objective: In our study, we aimed to investigate whether whole spine MR imaging is correlated with bending angles in the surgical decision making process of AIS and to investigate the effectiveness of the measurements obtained. Methods: The major and minor curved Cobb angles of the patients obtained from X-ray, bending radiography and MRI were compared.