18-55 yaş arası erkeklerde androgenetik alopesi derecesinin sosyal görünüş kaygısı ve utangaçlık düzeyleri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the degree of androgenetic alopecia and social appearance anxiety and shyness levels in men aged 18-55
- Tez No: 805042
- Danışmanlar: DR. IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada erkek tip androgenetik alopesi (AGA) derecesinin sosyal görünüş kaygısı (SGK) ve utangaçlık düzeyleri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 10.11.2022-17.03.2023 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine herhangi bir sebeple başvurmuş 18-55 yaş arası 385 erkek katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız yüz yüze yürütülmüş olup katılımcıların AGA evrelerinin belirlenmesinde Hamilton-Norwood Erkek Tipi AGA Ölçeği, SGK düzeyinin belirlenmesinde Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) ve utangaçlık düzeyinin belirlenmesinde ise Utangaçlık Ölçeği (UÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların AGA derecelerine göre SGK ve utangaçlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslek tipi, sigara ve alkol kullanım durumunun SGK ve utangaçlık düzeyleri ile ilişkileri incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin gösteriminde sayılar, yüzdeler, medyan (çeyreklikler arası genişlikler (ÇAG)), ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırmalı analizlerinde iki grup için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup için Kruskal Wallis testi kullanılmış, gerekli hallerde ikili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi yapılarak analiz sonuçları verilmiştir. Sayısal değerler arası ilişki dereceleri Spearman non-parametrik korelasyon testleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between the degree of male pattern androgenetic alopecia (MAGA) and social appearance anxiety and shyness levels. Materials and Methods: The study was carried out with 385 male participants between the ages of 18-55 who admitted to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital outpatient clinics for any reason between the dates 10.11.2022-17.03.2023. The study was a face to face study and Hamilton-Norwood Male Type AGA scale was used to determine the MAGA stages of the participants where as Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) was used for the level of social appearance anxiety and Shyness Scale (SS) was used for the level of shyness. In addition, the relationships between age, marital status, education level, occupation type, smoking and alcohol use and social appearance anxiety and shyness levels were also examined. Numbers, percentages, median (interquartile range of widths (IQR)), mean and standard deviation values were used for descriptive statistics. In the comparative analysis of the data; Mann Whitney U test was used for two groups. For more than two groups Kruskal Wallis test was used and in necessary cases for pairwise comparisons analysis results were given by making Bonferroni correction. The degrees of correlation between numerical values were determined by Spearman non-parametric correlation tests.