Postmenopozal dönemde servikovaginal smear sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cervicovaginal smear results in postmenoposal period
  1. Tez No: 805077
  2. Yazar: EMRE DESTEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT APİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Menopoz polikliniğimize 2007-2010 yılları arasında başvuran 894 hasta retrospektif olarak incelendi. Yaş, menopoz yaşı, menopoz süresi, özgeçmişi, gravida, parite, gibi bir dizi parametreleri ile birlikte servikovaginal smear sonuçları incelendi. Amacımız smear sonuçlarımızı litaratür verileri ile değerlendirmekti. Menopozal dönemde preinvaziv lezyonların az izlenmesi gerçeğini çalışmamızda da benzer verilerle doğruladı. Çalışmamız randomize kontrollü bir çalışma olmadığından dolayı smear sonuçları ile diğer parametreler arasında herhangi bir ilişki değerlendirmedik. Olguların smear sonuçlarına baktığımızda da yine litaratürle benzer sonuçlar elde ettiğimizi görmekteyiz. Bütün veriler ışığında şu an elimizdeki mevcut imkanlarda, servikovaginal tarama yönteminin en güvenli ve en kolay tarama yöntemi olduğu muhakkaktır. Gereği halinde kolposkopi ve doku biyopsisi ile beraber kullanılması durumunda etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
894 patients, admitted to our menopause clinic between 2007-2010 years, analysed retrospectively. Some parameters like; age, menopause age, menopause duration, background, gravidy, and parity were analysed with cervicovaginal smear results.Our purpose was to evaluate the smear results with litarature datas. The reality of, less preinvasive lesions in meopausal period was confirmed in our study, with similar datas. Because of our study was not a randomized controlled trial, we did not evaluate any relation between smear results and other parameters. As seen in the cases' smear results, we obtained similar results with the litarature as well. According to these datas, it is obvious that cerviovaginal smear screening is the most reliable and easiest screening programme we have. In the necessity, usage with colposcopy and tissue biopsy, it is a effective method.