Postmenopozal dönemde estrojen replasman tedavisi alan ve almayanlarda internal karotid arter pulsatilite indekslerinin karşılaştırımı
- Tez No: 59845
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Arteriel tonüs üzerine östrojen etkisini belirlemek için, 30 postmenopozal olgunun, internal karotid arterinde kan akım karakteristikleri doppler ultrasonografi yöntemi kullanılarak incelendi. Otuz olgunun onbeş tanesi, en az 6 aydır menopoze olup hiçbir ERT protokolü almamıştı. Diğer onbeşi transdermal östrojen almaktaydılar. Bu olguların hepsine 50 ug/gün transdermal östradiol tedavisi kullandırılarak; başlangıçta ve 4-8-12. haftalarda internal karotid arter PI ölçümleri yapıldı. Başlangıç PI değeriyle ve menopoz süresi arasında oldukça yüksek bir korelasyon vardı (r= 0,77). Bu korelasyon tedaviye yanıtta da gözlendi. Zaman arttıkça PI azalması daha fazla oldu. 12. haftanın sonunda PI değerinde ortalama %20'lik bir azalma gözlendi. Bu ve bundan önceki çalışmalarda kullanılan östradiolle arteriyel PI değerlerinde olan azalmalar, östrojenin arteriyel sistemde genel bir etkisinin olduğunu belirtmektedir. 39
Özet (Çeviri)
To investigate the effect of oestrogen on arterial tone, Doppler ultrasound was used to asses blood flow characteristics in the internal carotid arteries of 30 postmenopausal women. 15 women were menopausal at least for six months and had no ERT and the other 15 women had been taken ERT at least for 1 year. Patients were studied pretreatment and at weeks 4,8 and 12 of therapy with transdermal oestradiol 50 ug/day. Pulsatility index (PI), which is thought to represent impedance to blood flow distal to the point of sampling was measured from the flow velocity wave form. There was a highly significant correlation (r= 0,77) between time since menopause and baseline PI. It was also true with the response to treatment the longer the time, the greater the fall in PI. At the end of 12. week there was approximately %20 reduction in median PI value. These results and previous observations of reduction in other arteries PI with oestradiol treatment, suggest that oestrogen has a generalised effect on the arteriel system. 40