PET, polipropilen, polietilen atıkların ve cam tozunun çimento harçlarının özelliklerine etkisi
The effect of PET, polypropylene, polyethylene wastes and glass powder on the properties of cement mortars
  1. Tez No: 805095
  2. Yazar: GÖKSU PILSIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada atık plastiklerden elde edilen liflerin ve agreganın ayrıca atık camlardan elde edilen cam tozunun harçlarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu uygulamayla artan çevre kirliliğinin önlenmesi ve artan enerji tüketiminin azaltılması yönünde katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında polietilen tereftalat (PET), yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve polipropilen (PP) türü plastik atıklardan elde edilen lifler, harçlarda agrega yerine harç hacminin %0,5, %1, %1,5'i oranında; HDPE ve PP türü plastik atıklardan geri dönüştürülerek üretilen granüler malzeme, agrega yerine hacimce %10, %20, %30 oranında; atık camlardan üretilen cam tozu ise çimento ile yer değiştirilerek ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranında kullanılmıştır. Tüm bu harç karışımları için yayılma, birim hacim ağırlık, eğilme ve basınç dayanımı, sülfat direnci deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda plastik lif ve agrega içeren karışımlar için ideal karışım oranı sırasıyla %1 ve %10 olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu orandaki karışımlar ve cam tozu ikameli karışımlarla, su emme ve porozite oranı tayini, aşınma ile hacim kaybı ve kılcal su emme deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, lifli numunelerde lif türü ve oranına göre harcın performansına olumlu katkı sağlayabileceği görülmüştür. Plastik agregalı harçların kontrol karışımına göre yayılma değerleri ve birim hacim ağırlıkları haricinde harcın performansını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Harçlarda cam tozu kullanılması ise karışım oranına bağlı olarak harcın performansını olumlu yönde geliştirebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of fibers and aggregates obtained from waste plastics and glass powder obtained from waste glass in mortars was investigated. With this application, it is aimed to prevent increasing environmental pollution and to contribute to reducing increasing energy consumption. Within the scope of this study, fibers obtained from polyethylene terephthalate (PET), high-density polyethylene (HDPE) and polypropylene (PP) type plastic wastes were used in mortars at the rate of 0.5%, 1%, 1.5% of the mortar volume instead of aggregate; granular material produced by recycling HDPE and PP type plastic waste, 10 %, 20 %, 30 %in volume instead of aggregate; glass powder produced from waste glass was replaced with cement and used at a rate of 5%, 10% and 15% by weight. For all these mortar mixtures, spread, unit volume weight, bending and pressure resistance, sulfate resistance experiments were performed. As a result of the experiments, the ideal mixture rate for mixtures containing plastic fiber and aggregate was determined as 1 %and 10 %, respectively. With mixtures in this determined ratio and glass powder substituted mixtures, water absorption and porosity ratio determination, abrasion and volume loss and capillary water absorption experiments were carried out. According to the test results, it has been seen that it can contribute positively to the performance of the mortar according to the fiber type and ratio in fibrous samples. It has been found that plastic aggregated fees adversely affect the performance of the mortar except for the spread values and unit volume weights according to the control mixture. It has been observed that the use of glass powder in mortars can improve the performance of the mortar positively depending on the mixing ratio.