Evaluation of quality of life in stroke patients
İnmeli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 805116
  2. Yazar: HUDA ABDULRIDHAH ABDULHUSSEIN ALABDLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: İnme, çeşitli nedenlere bağlı olarak beyin kan akımındaki değişiklikler nedeniyle gelişen önemli bir tıbbi sorundur. İnme sonrası dönemde gelişen fiziksel fonksiyon kaybı ve kısıtlıklar, yetiyimi, bilinç değişikleri vb. durumlar nedeniyle, uzun vadede bakım ihtiyacı olan hastalar başta olmak üzere, bireylerin yaşam kalitesi etkilenir. İnme geçiren birey yaşamının birçok alanında yardıma ve bakıma ihtiyaç duyabilir. Amaç: Bu çalışmada inme hastalarında yaşam kalitesini değerlendirmek ve inme sonrası hastanın yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile planlanmıştır. Metodoloji: Çalışmanın örneklemini 1 Aralık 2021-16 Ocak 2022 tarihleri arasında Necef şehrinde hastanelerinde izlenen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 150 inme hastası oluşturmuştur. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel düzendedir. Veriler“Sosyo-demografik veri formu”ve İnme Etki Ölçeği (Stroke Impact Scale/SIS) ile toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, sayı, yüzde, minimum-maximum değerler, ortalama ve standart sapma hesaplandı. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu belirlendi. ANOVA testi ve t-testi ile gruplar arası farklar belirlendi. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 59,48 ± 12,64 olup, %54,7'si erkek, %35,3'ü okuma yazma bilmeyen, %77,3'ü evli bireylerden oluşmaktadır. Yapılan analizlerde SIS ölçeğinin araştırma kapsamına alınan bireylerde kullanımı açısından geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların ölçekten aldıkları en yüksek puan hareketlilik alt boyutunda (81,50 ± 14,00), en düşük puan ise duygu alt boyutundadır (28,02 ± 15,90). SIS ölçeği ile sosyodemografik özelliklerin karşılaştırmasına bakıldığında katılımcıların eğitim düzeyine göre hareketlilik alt boyutunda, ekonomik durumlarına ve inme öncesi işlerine/mesleklerine göre ADL/IADL alt boyutunda, inme sonrası iş ve mesleki değişimlere göre de iletişim, duygu, hafıza ve düşünme, katılım/rol fonksiyonu alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçları, inmeli hastalarda yaşam kalitesinin eğitim düzeyi, ekonomik durum, inme öncesi iş/meslek ve inme sonrası iş/meslek değişimi ile ilgili sosyo-demografik özelliklerden etkilendiğini göstermiştir. Öneriler: Hemşireler inme sonrası dönemde hastaların yaşam kalitesinin düzenli olarak değerlendirmeli ve yaşam kalitesini artırmak için gerekli planlamaları yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the quality of life in stroke patients and to determine the factors that affect the quality of life of the patients after stroke. Methodology: The sample of the study consisted of 150 stroke patients who were followed up in their hospitals in Najaf, Iraq between December 1, 2021 and January 16, 2022 and who accepted to participate in the study. The study has a descriptive and cross-sectional layout. Data were collected with a Socio-demographic data form and Stroke Impact Scale (SIS). Data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods, number, percentage, minimum-maximum values, mean and standard deviation were calculated. Differences between groups were determined by ANOVA test and t-test. Results: The mean age of the study group was 59.48 ± 12.64, and 54.7% were male, 35.3% were illiterate, and 77.3% were married. In the analyses made, it was determined that the SIS scale was valid and reliable in terms of its use in the individuals included in the research. The highest score the participants got from the scale was in the mobility sub-dimension (81.50 ± 14.00), and the lowest score was in the emotion sub-dimension (28.02 ± 15.90 SIS scale and sociodemographic characteristics were compared according to the education level of the participants, in the mobility sub-dimension, and in the economic sub-dimension). It was determined that there was a significant difference in the ADL/IADL sub-dimension according to their status and pre-stroke jobs/occupations, and in communication, emotion, memory and thinking, participation/role function sub-dimensions according to post-stroke job and occupational changes. Conclusion: The results of the study showed that the quality of life in stroke patients is affected by socio-demographic characteristics related to education level, economic status, job/occupation before stroke and job/occupation change after stroke. Recommendation: Nurses should regularly evaluate the quality of life patients in the post-stroke period and make the necessary plans to increase the quality of life.