Türk ve Amerikan ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma
Conciliation in Turkish and American criminal procedure law
- Tez No: 805147
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Uzlaştırma; yargı dışı bir yolla mağdur ve fail arasındaki uyuşmazlığın üçüncü bir kişi yardımıyla desteklendiği bir alternatif uyuşmazlık çözüm şeklidir. Zamanla cezalandırma anlayışındaki değişimin de etkisiyle ortaya çıkan güncel ihtiyaçlara cevap vermek ve uygulamada görülen sorunları çözmek amacıyla ortaya çıkan uzlaştırma modelleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde gelişen kurumlar olup diğer ülke hukuk sistemlerini de etkilemiştir. Çalışmamızda, alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olan uzlaştırma ve içerisindeki çeşitli modeller, karşılaştırmalı hukuk bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine değinilerek cezalandırma anlayışlarındaki değişim ve onarıcı adalet anlayışı ele alınmış; bu kavramlar içinde uzlaştırmanın yerine ve karşılaştırmalı hukuktaki örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, ABD ceza yargılaması sistemi içerisinde Amerikan ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma modelleri incelenmiştir. Mağdur-fail uzlaştırması, uzlaştırma konferansları ve savcı-sanık uzlaşması olarak yer verilen itham pazarlığı kurumları, yapıları, nitelikleri ve sürece ilişkin detaylarıyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde, Türk ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma incelenmiş ve ABD modeli uzlaştırmaların Türk hukukuna olan etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conciliation or mediation is a form of alternative dispute resolution in which the dispute between the victim and the perpetrator is supported by a third party in an extra-judicial way. Conciliation models, which emerged in order to respond to the current needs that emerged with the effect of the change in the understanding of punishment over time and to solve the problems seen in practice, are institutions that have developed in the United States of America and have also affected the legal systems of other countries. In our study, mediation, which is an alternative dispute resolution method, and various models in it are examined from a comparative law perspective. Our work consists of three parts. In the first part; by referring to alternative dispute resolution methods, the change in the understanding of punishment and the understanding of restorative justice were discussed. Among these concepts, the place of conciliation and its examples in comparative law are given. In the second part, mediation models of American criminal procedure law are examined. The institutions, structures, qualities and processes of accusation negotiation, which are included as victim-offender mediation, mediation conferences, and plea bargaining, were evaluated in detail. In the third and last part of our study, mediation in Turkish criminal procedure law is examined and the effects of US- model mediation on Turkish law are evaluated.