Kenevir kırtığından biyometan üretiminde kimyasal ön işlemlerin vefarklı biyoreaktör konfigürasyonlarının etkisinin incelenmesi
Determination the effect of chemical pretreatments and differentbioreactor configurations in the production of biomethane from hemphurd
  1. Tez No: 805237
  2. Yazar: ALPCAN ARIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küresel ısınma ve iklim krizi gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri etkileyen kritik bir çevre sorunudur. Ciddi tedbirler alınmadığı sürece geleceği tehdit etmeye devam edeceklerdir. Bu çalışma kapsamında her geçen gün popülerlik kazanan ve endüstriyel bir ürün olan kenevir kırtığından farklı biyoreaktörlerde biyogaz üretim potansiyelleri incelenmiştir. Çalışma Narlısaray (NS; yerel tescilli varyant) ve Futura 75 (F) olmak üzere iki farklı kenevir varyantına ait kırtık ile yapılmıştır. Bu çalışmada metan üretimi açsından aynı proje içerisinde belirlenmiş optimum ön işlem (0,5 M NaOH, 121 oC, 20 dakika) uygulanmış kırtık, ham kırtık ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sürekli karıştırmalı tank reaktör (CSTR) ve kuru fermantör olmak üzere 2 farklı reaktörde yapılmıştır. Her iki reaktör türünde de metan üretimi açısından ön işlem uygulanmış kırtık ham kırtığa oranla %100 ün üzerinde üretim artışı sağlamıştır. Biyometan üretiminde ön işlem uygulanmış Futura hammaddesi ve kuru fermentör uygulaması ise aynı reaktörde ham kırtığa oranla %164 lük artışla en verimli uygulamadır (151 mL CH4/g UKM).
Özet (Çeviri)
Global warming and climate crisis is a critical environmental problem affecting all developed and developing countries. Unless serious measures are taken, they will continue to threaten the future. Within the scope of this study, biogas production potentials in different bioreactors of hemp hurd which is an industrial product and gaining popularity day by day, is investigated. The study was conducted with hurd of two different cannabis variants, Narlısaray (NS; locally registered variant) and Futura 75 (F). In this study, the optimum pre-treatment (0.5 M NaOH, 121 oC, 20 minutes) applied hurd determined within the same project in terms of methane production was compared with the raw hurd. The study was carried out in two different reactors, a continuous stirred tank reactor (CSTR) and a dry fermenter. In both reactor types, in terms of methane production, pre-treated hurd provided a production increase of more than 100% compared to raw hurd. Pretreated Futura raw material and dry fermenter application in biomethane production is the most efficient application with an increase of 164% compared to raw crumb in the same reactor (151 mL CH4/g UKM).